Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Hakkında

Anlaşmalı Boşanma Hakkında

Anlaşmalı Boşanma Hakkında
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eşler arasında evlilik kurumunu devam ettirebilecek bir birliktelik kalmadığı zaman, anlaşarak boşanma hakkını 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ailelere tanımıştır. Burada kadının veya erkeğin boşanma davası açmasında hiçbir sorun yoktur. Müşterek hayatın bir daha kurulamayacağını eşler kararlaştırdıklarında, başvurdukları boşanma davası ile ilgili bu karar hakim tarafından tekrar teyit ettirilir. Hakim küslüğün giderilip giderilemeyeceğini eşlere sorar. Aldığı cevabın neticesinde mahkeme kararını derhal verir. Anlaşmalı boşanma davaları diğer boşanma davalarından daha hızlı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Bunun için eşlerin yapması gereken anlaşmalı boşanma davası dilekçelerini sunmalarıdır.

Anlaşmalı Boşanma Hakkında

Anlaşmalı boşanma dilekçesine ek olarak anlaşmalı boşanma protokolünü adliyede dava açmak için yeterlidir. UYAP sisteminin olduğu büroda eşlerin dava için baş vurmaları sağlanır. Nüfus cüzdanı veya resmi bir belge kendilerinden istenir. Bunlar geçildikten sonra UYAP tarafından hangi aile mahkemesinde anlaşmalı boşanma davasının görüleceği belirlenir. Burada eşlerin mahkemelerini seçme şansı yoktur. Merkezi bir sistem tarafından mahkeme atamaları gerçekleşir. Oturdukları muhitteki mahkemelerde davanın görülmesi zorunludur. Mahkemenizin hangisi olduğunu öğrendikten sonra davanızın derhal işleme alınıp, duruşmanın yapılmasını sağlamak için dilekçe vermeniz yeterlidir. Duruşma görüldüğünde hakim sizlere yukarıda bahsettiğim gibi aranızdaki husumetin giderilip, giderilmeyeceğini sorar. Aynı zamanda protokoldeki imzaların sizlere ait olup olmadığını belirler.

Karar verildikten sonra kararın temyiz hakkından feragat ettiğinize dair imza vermeniz, kararın kesinleşmesini hızlandıracaktır. Bundan sonraki aşamada nüfus dairesine giderek yeni kimliklerinizi alabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davasını eşler avukatların yardımıyla açmalıdırlar. Anlaşmalı boşanma protokolünün esaslarının bilinmemesi, dava sonrasında sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Çünkü hukukçu olmayan bir kimse için protokole eklenmesi gereken varsa çocuk için iştirak nafakası, eş için yoksulluk nafakası, malların idaresi gibi konular, ayarlanmalıdır. Bunların gerçekleşmesinde avukatın yardımı gerekmektedir. İstanbul’da boşanma avukatları arayan kimselerin anlaşmalı boşanma protokolünü avukatlarının yapacak olduklarını bilsinler.

Toparlamak gerekirse anlaşmalı boşanmalar diğer boşanma davalarından daha kısa ve çabuk sonuçla nihayetlenmektedir. Eşlerin beraber anlaşarak boşanmaları, kendilerinin müşterek hayatı bir daha tesis edemeyecekleri anlamına gelmektedir. Bu durum ailevi bağların kökten sarsıldığını, bunun oluşmasında pek çok sebebin varit olduğunu düşündürür. Karşılıklı olarak eşlerin birbirlerinden beklentilerinin kalmaması, anlaşmalı boşanmanın yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu boşanmaya dair gerekli protokollerin avukat yardımıyla hazırlanması, davanın sonlandırılmasından sonraki hakların elde edilmesi için önemlidir. Avukat nezdinde yapılacak protokol, eşlerin haklarını bilmeleri açısından önemlidir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top