Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma davası, boşanma sürecine girmiş olan eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşması neticesinde açılacak olan boşanma davasının türüdür. Boşanma davası oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Eşlerin mal paylaşımı, tazminat, nafaka talebi, velayet gibi farklı unsurları içerisinde barındırmaktadır. Bu unsurlar da kendi içerisinde farklı durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Örneğin boşanma davası sürerken hangi eşin ikamet edilen evde yaşayacağı, velayet konusunda anlaşmaya varılsa dahi velayeti almayan eşin çocukları hangi zaman dilimleri içerisinde ne sıklıkla görebileceği gibi hassas konular boşanma süreci içerisinde yaşanmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşler zaten zorlu bir süreç olan boşanmanın en kısa süre içerisinde neticelenmesini isteyebilirler. Bu süreç eşleri maddi açıdan yıprattığı gibi eş ve çocukları da psikolojik açıdan yıpratmaktadır. Bu durumlarda eşler kendileri ve çocukları için en kısa sürede boşanma işlemi gerçekleştirmek istemektedirler. En kısa sürede boşanma gerçekleştirilebilmesi için eşlerin boşanma ile ilgili her konuda fikir birliği içerisinde olması gerekmektedir. Her konuda uzlaşmış eşler anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılan boşanma davası türü açabilirler. Anlaşmalı boşanma süre olarak çekişmeli boşanma ile kıyaslandığında en kısa sürede boşanma gerçekleştirmek için tercih edilmesi gereken boşanma türüdür. Fakat anlaşmalı boşanma davası açmak belirli şartlara bağlanmıştır. Anlaşmalı boşanma şartları olarak nitelendirilen bu unsurlar yerine getirilmediği durumlarda eşler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadırlar.

Peki anlaşmalı boşanma şartları nedelerdir?

Eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilmeleri için öncelikle en az bir sene zarfında evli kalmış olmaları gerekmektedir. İkinci olarak eşlerin her konuda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü imzalarken herhangi bir konunun atlanması anlaşmalı boşanma davasının reddi veya ertelenmesi ile neticelenebilir. Bu nedenle eşlerin anlaşmalı boşanma protokolünü uzman boşanma avukatı aracılığı ile hazırlamaları onların hak kaybına uğramalarını önleyecektir. Anlaşmalı boşanma şartlarından sonuncusu ise eşlerin anlaşmalı boşanma protokolünde beyan ettikleri uzlaşma konularının mahkemede hakim tarafından tekrar dinlenebilmesi için, anlaşmalı boşanma davası görülmesi esnasında mahkeme salonunda bulunmalarıdır. Dava esnasında mahkeme salonunda eşlerden birisinin bulunmaması durumunda dava ileri bir tarihe ertelenecektir. O nedenle en kısa sürede boşanma gerçekleştirmek isteyen eşlerin mahkeme salonunda hazır bulunmaları zorunludur.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top