Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi

Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi

Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 169. Maddesinin 3. Fıkrasında evlilik birlikteliğinin devam edilmesine imkan sağlayan durumların ortadan kalkması, aileyi oluşturacak öğelerin bir daha bir araya gelemeyeceğine yönelik kanıların meydana gelmesi, taraflarca anlaşmalı bir şekilde boşanmaya sebep olabilir. Taraflar  evlilik süreçlerini ortak aldıkları kararla bozabilirler. Burada temel unsur, iki tarafından boşanma konusunda anlaşmış olmasıdır. Taraflardan birinin boşanma konusunda isteği yoksa, anlaşmalı boşanma davası reddedilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi

Anlaşmalı boşanma davası görülebilmesi için iki tarafında boşanmakta uzlaşmış olması, yetmemektedir. Kişilerin mal ve mülk paylaşımı, varsa çocuklarının vekaletinin ne olacağı gibi feri esaslarda da anlaşmış olmaları gerekmektedir. Bu anlaşılan hususlar ilgili avukat nezdinde protokole kayıt edilerek, hakimin dosyasına konulur. Hakim dava günü kişilerinde protokolde yazanlara onay vermesini kendilerinden ister. Eğer bu aşamada protokolde yazan bir uzlaşma maddesini, taraflardan biri reddederse, anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanmaya dönüşür.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi Durumunda Ne Olur?

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için tarafların bir yıl evli kalmış olmaları da gereklidir. Bu süre zarfını doldurmayan evliler, anlaşmalı boşanma davası için mahkemeye başvuramazlar. Anlaşmalı boşanma davasında temek noktanın yukarıda belirttiğimiz gibi, tarafların her tür hak paylaşımında anlaşmaları gerektiği hususuna bağlı olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Eğer kişiler, feri esaslarda yazılı beyanlarında olduğu gibi mutabık kalırlarsa, boşanma kısa sürede tamamlanır. Ancak bu konunun hassasiyetine binaen söylemek gerekirse, taraflardan birinin duruşmaya gününde ve saatinde gelmemesi, anlaşmalı boşanma davasının seyrini değiştiren bir neden olacaktır. Hakim, eşlerden birinin duruşmaya gelmemesini, mutabık kalınan kararların reddi şeklinde yorumlar ve anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına döner.

 

Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için gerekli olan dilekçenin eşlerin ikamet ettiği mahkemeye ulaştırılması gerekir. Burada yazılacak olan dilekçenin avukatınız aracılığıyla hazırlanması gerekir. Aynı şekilde anlaşmalı boşanma davasının görülmesi için gerekli olan protokolünde avukat nezdinde hazırlanması, hukuki açıdan bazı sorunların yaşanmaması adına önemlidir. Bunların temin edilmesinde deneyimli avukatların danışmanlık yapması, ayrıntılı hukuki konuların açığa kavuşması için önemlidir.

Çocukların vekaleti, mal ve mülk paylaşımı, yoksulluk nafakası, tedbir nafakası gibi konuların ayrıntılı taraflarının değerlendirilerek protokolün hazırlanması, davanın kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır. Hakim, söz konusu protokolde her şeyin açıklığa kavuşmuş ve eşlerin bu protokolde yazanlara onay vermiş olduğunu araştırır. Bu hususta eşlerin protokolde yazanlardan ayrıntılı şekilde haberdar olmaları ve onaylamaları gerekir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top