Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davasını Nasıl Açabilirim?

Anlaşmalı Boşanma Davasını Nasıl Açabilirim?

Anlaşmalı Boşanma Davasını Nasıl Açabilirim?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma eşlerin evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmaları kavramıdır. Boşanma gerçekleştirilebilmesi için 4721 sayılı Medeni Kanun uyarınca tarafların boşanm davası açmaları gerekir. Boşanma zor bir süreçtir ve bu süreç çekişmeli boşanma olduğu zaman yıllarca sürebilmektedir. O nedenle eşlerin kolay bir boşanma gerçekleştirmeleri süreç içerisinde yıpranma paylarının minimuma indirilmesine olanak sağlar. Bu açıdan eşlere anlaşmalı boşanma yapmaları önerilmektedir. Zira anlaşmalı boşanma bir hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlandırılabilir. Anlaşmalı boşanma davasının nasıl açabilirim diye merak eden kişiler açısından yerine getirilmesi gereken belirli şartlar vardır. Anlaşmalı boşanma şartları olarak tair edilen bu şartların yerine getirilmemiş olması durumunda eşler anlaşmalı boşanma gerçekleştirememektedirler.

 

Anlaşmalı boşanma davasını nasıl açabilirim diyen bireylerin öncelikle en az bir yıllık evlilik süresinin olması gerekir. Anlaşmalı boşanma şartlarından bir diğeri ise eşlerin boşanmaya ilişkin tüm konularda uzlaşma içerisinde olduklarına dair ir anlaşmalı boşanma protokolü imzalamalarıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü açılacak olan boşanma davasının iskeletini oluşturur ve eşler açısından önemi büyüktür. Anlaşmalı boşanma davasını nasıl açabilirim diyen kişilerin yerine getirmeleri gereken bir diğer şart ise açılacak boşanma davası için duruşmalara katılma zorunluluğudur.

 

Anlaşmalı boşanma protokolünün önemine yukarıda değinmiştir. Şimdi bu konuyu biraz daha açık bir şekilde ifade etmemizde yarar var. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşler boşanma ile ilgili tüm konularda hem fikir olduklarını ayrıntılı bir şekilde ifade etmektedirler. Anlaşmalı boşanma protokolü teknik bir konudur ve eşler açısından hukuki temele dayandırılmaması açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının reddine neden olabilmektedir. O yüzden anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

 

Anlaşmalı boşanma davasını nasıl açabilirim diyen kişiler anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirdikten sonra Aile mahkemelerine boşanma istemiyle dava açabilirler. Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen kişilerin boşanma davasını açmaları gereken yetkili mahkeme aile mahkemesidir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi niteliğinde işlem yapabilmektedir.
Peki anlaşmalı boşanma davasını nasıl açabilirim diyen eşler, bu süreçte hangi Aile Mahkemesine başvuru yapmalıdırlar?

Eşler anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek için son 6 ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yapmalıdırlar. Son 6 ay içerisinde eşler resmi olarak ayrı yerlerde ikamet ediyor ise, davalının bulunduğu yerde de açılabilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top