Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davasında Tazminat

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tazminat

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tazminat
3 votes, 5.00 avg. rating (95% score)

Anlaşmalı boşanma davası, boşanma sürecinde eşlerin tüm konularda uzlaşma içerisinde olması durumunda açılan boşanma davası türüdür. Eşler bu süreçte çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı, çocuk ve eş için ödenecek nafaka gibi konularda uzlaşma içerisinde olabileceği gibi tazminat konusunda da uzlaşma içerisinde olmalıdır. Tazminat konusunda eşlerin uzlaşma içerisinde olmaması durumunda anlaşmalı boşanma gerçekleşmeyecektir. Peki anlaşmalı boşanma davasında tazminat nasıl talep edilir? Boşanmada tazminat tutarı neye göre belirlenir? Hangi tazminat türü anlaşmalı boşanma davalarında talep edilmelidir?
Eşler anlaşmalı boşanma davalarında tazminat ile ilgili olarak uzlaşma içerisinde olmaları durumunda hakim tazminata hükmedebilmektedir. Tabi ki tazminat talebinin anlaşmalı boşanmanın şartlarından birisi olan anlaşmalı boşanma protokolünde yer alması gerekir. Anlaşmalı boşanma davasının sona ermesinden sonra da tazminat talebiyle dava açılabilmektedir. Lakin burada protokol içerisinde eşlerin tazminata ilişkin tüm haklarından feragat etmiş olmaması gerekir. Anlaşmalı boşanma davalarında tazminat talebinde bulunacak olan bireylerin bu şekilde bir mağduriyet yaşamamaları adına boşanma davası açmadan önce uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçmeleri önerilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında tazminat da dahil olmak üzere bir çok hakkın anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde doğru bir şekilde düzenlenmesi iki eş açısından da önem taşımaktadır.

Anlaşmalı boşanma davasında tazminat alabilmek için boşanmayı getiren olaylar üzerinde taraflardan birisinin daha fazla kusurlu yada eşit kusurda olması gerekir. Kusurun  olmaması durumunda boşanma davasında tazminat talep edilememektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında talep edilecek olan tazminat, maddi tazminat ve manevi tazminat olarak ayrılmaktadır. Maddi tazminat  talebiyle ilgili olarak tazminat talebinde bulunacak olan birey, maddi ve manevi zararlarının ekonomik olarak tazminini istemektedir. Maddi tazminata hükmederken hakimler, tazminat ödeyecek kişinin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak hüküm vermektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında manevi tazminat talebinde bulunacak olan bireylerin ise kişilik haklarının saldırıya uğramış olması esas unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Manevi tazminat zenginleşme aracı olarak kullanılamamaktadır. Bireylerin boşanma davalarında manevi tazminat talepleri ne kadar yüksek olursa olsun hakim uğranılan zarar kadar manevi tazminata hükmedecektir.

 

anlaşmalı boşanma davasında tazminat ile ilgili aramalar
boşanma davasında tazminat neye göre belirlenir
boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur
boşanma davasında tazminat miktarı
boşanma davasında tazminat harcı
boşanma davasında tazminat talebi
boşanma davasında tazminat hakkı
anlaşmalı boşanmadan sonra tazminat davası
boşanma davasında nafaka şartları

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top