Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Türk Medeni Kanunu’nda belirtildiği üzere, eşlerin evlilik birliğini devam ettirmek istememeleri durumunda boşanma ile ilgili tüm konularda (tazminat, nafaka, mal paylaşımı, velayet gibi) uzlaşma içerisinde olmaları durumunda açılacak olan boşanma davası, anlaşmalı boşanma olacaktır. Anlaşmalı boşanma davasında nafaka konusu nasıl olmaktadır bu makalemizde bu konuyu işleyeceğiz. Öncelikle eşlerin yasal olarak boşanma işlemi gerçekleştirmeleri için ikamet ettikleri bölgede bulunan aile mahkemelerine boşanma davası açmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Eşler anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için velayet, mal paylaşımı, velayet gibi konularda uzlaşma içerisinde olacakları gibi, boşanma neticesinde maddi yönden zarar görecek olan eşin alacağı nafaka türü ve nafaka miktarı üzerinde de uzlaşma içerisinde olmak durumundadırlar.

Eşler anlaşmalı boşanma davası açmadan önce anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde ödenecek olan nafaka türü ve nafaka miktarı ile ilgili beyan vermek zorundadırlar. Bilindiği gibi anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için anlaşmalı boşanma protokolü imzalanması zaruridir. Bu durumda eşler en kısa süre içerisinde evliliklerinin yasal olarak sonlanabilmesi için anlaşmalı boşanma avukatı aracılığı ile anlaşmalı boşanma protokolü imzalayabilirler.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka Nasıl Alınır?

Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşler, ödenecek nafaka türü olan iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası olarak da adlandırılır) yoksulluk nafakası ve tedbir nafakası gibi nafaka türlerini kabul ettiklerini veya nafaka ödenmemesi üzerinde anlaşmaya vardıklarını beyan edebilmektedirler. Anlaşmalı boşanma davasında nafaka ödemesi ile ilgili konuların anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yer alması gerekmektedir. Eşlerin anlaşmalı boşanma davasında nafaka ile ilgili verdikleri beyanlar, anlaşmalı boşanma davası esnasında hakim tarafından tekrar dinlenerek gerekli karar verilecektir.

Anlaşmalı boşanma davasında nafaka eşler tarafından mutlak suretle uzlaşma içerisinde olunması gereken konulardandır. Aksi takdirde hakim anlaşmalı boşanma davasının reddine veya ileri bir tarihe ertelenmesine karar verebilmektedir. Bu durum eşlerin zaten zorlu olan boşanma sürecini bir süre daha devam ettirmelerine neden olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerin gerekli olan anlaşmalı boşanma protokolünü uzman anlaşmalı boşanma avukatı aracılığı ile hazırlamaları eşlere hem süre olarak hem de boşanmadan kaynaklanacak haklarının korunması aşamasında hukuki destek sağlamaktadır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek kişilerin anlaşmalı boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top