Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası
Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Türk Medeni Kanunu’nda bulunan 166. Maddenin 3. Fıkrasına göre evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebi ile yapılan boşanma işlemleri “Anlaşmalı Boşanma” olarak nitelendirilmiştir. Anlaşmalı Boşanma davası açmak isteyen eşlerde öncelikle kanunda belirtilen şartlara uygunluk aranmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Peki nedir bu kanunda belirtilen Anlaşmalı Boşanma şartları?

  • Kanuna göre “Anlaşmalı Boşanma davası açabilmek için eşlerin en az 1 yıllık süreden bu yana evli olmaları gerekmektedir.
  • Evliliği bitirmek içi eşlerin boşanma ile ilgili olarak her konuda anlaşmış olmaları gerekmektedir. Burada  bahsedilen husus; tazminat, nafaka, çocukların velayeti olarak algılanmalıdır. (belirli bir protokole bağlanan anlaşma, mahkeme nezdinde fayda sağlayacaktır.)
  • Dava tarafları duruşmanın görüleceği saatte mahkeme salonunda olmalıdır. Zira hakim, anlaşmanın taraflarının yani eşlerin iradelerini duruşma esnasında tekrar beyan etmelerini istemektedir. Bu nedenle duruşma salonunda taraflardan birinin hazır bulunmaması, davanın sonuca erdirilmemesine neden olmaktadır.
  • Kimi durumlarda tarafların anlaşma sağladığı hususlar mahkeme tarafından yeterli görülmeyebilmektedir. Örneğin çocuğun velayetinin söz konusu olduğu durumlarda hakim, çocuğun ve eşlerin menfaatlerini göz önünde bulundurarak protokolde yapılan anlaşmada gerekli gördüğü değişikliği yapabilmektedir. Taraflar bu değişikliği kabul etmesi durumunda ise boşanma anlaşmalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu şartlar sağlanmışsa eğer, hakim başka bir şart aramadan evlilik birliğinin temelden sarsılmasını gerekçe görerek Anlaşmalı Boşanma davasını sonuçlandırabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası açılırken bireylerin bu hususta uzman bir boşanma avukatı tarafından alacakları hukuki destek ile tek celsede boşanma gerçekleştirmeleri sağlanabilmektedir. Bu noktada Anlaşmalı Boşanma Davası sürecinin doğru yönetilmesi, gerekli prosedürlerin etkili bir şekilde uygulanması gerekir. Aksi durumda Anlaşmalı Boşanma Davası daha uzun sürebileceği gibi boşanma davasının reddi durumu da ortaya çıkabilir. Anlaşmalı Boşanma Davası reddi durumunda ise bireylerin tekrar aynı hukuki gerekçe ile dava açabilmeleri için 3 yıl beklemeleri gerekir. Bu da bireylere gereksiz bir zaman kaybı doğuracaktır. Diğer yandan bu süreçte anlaşmalı boşanma avukatı tutulması tarafların boşanma sonrası yaşayacakları hak kayıplarının da önüne geçebilir. Bu noktada boşanma avukatı tutmak bireylere mutlak avantaj sağlayacaktır.

Hakkında admin

4 yorum

  1. Anlaşmalı Boşanma Davası hakkında görüşebileceğim bir boşanma avukatı arıyorum

  2. Anlaşmalı Boşanma Davası güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top