Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti 2014

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti 2014

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti 2014
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davaları evliliğin daha fazla sürdürülemeyeceği yönünde eşlerden birisinin veya iki eşinde fikir sahibi olması ve bu amaçla mahkemeye başvurmaları ile başlamaktadır. Boşanma davası açmak için başvurulacak olan mahkeme eşlerin ikamet ettikleri yerde bulunan aile mahkemeleri olmaktadır.

Açılacak dava eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda anlaşmaları ve ya fikir boşanma ile ilgili konularda fikir ayrılığına düşmelerine göre farklılık göstermektedir. Eşler eğer boşanma ile ilgili tüm konularda anlaşmışlar ve boşanmak için mahkemeye başvurmuşlar ise açılacak olan dava “anlaşmalı boşanma davası” olmaktadır. Eşlerin üzerinde anlaştıkları boşanma konuları ise, ortak malların paylaşımı , ödenek nafaka miktarı ve varsa çocukların velayeti gibi konular olmaktadır. Eşler bu gibi konuların kimisinde ve ya tümünde anlaşmazlığa düşerler ise açmaları gereken dava çekişmeli boşanma davası olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları , çekişmeli boşanma davalarına göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bu da eşlerin boşanma sürecinde daha az yıpranmalarına olanak sağlamaktadır. “anlaşmalı boşanma davası ücreti” çekişmeli boşanma davasına oranla daha düşük olmaktadır. Hem süre hem de dava için gerekli olan bilirkişi tespiti, edinilen malların bölüşülmesi tespitleri, varsa çocukların velayeti ile ilgili karar aşaması gibi boşanma sürecini yoran işlemlerin olmaması anlaşmalı boşanma davası ücreti açısından önem taşıdığı için anlaşmalı boşanma davası ücreti de diğer boşanma ile ilgili davaların ücretinden daha düşük olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası ücreti için belirleyici olan bir diğer unsur ise vekalet verecek olan avukatın uzmanlığı ile doğru orantılıdır. Anlaşmalı boşanma davası için avukat tutmak zorunlu değildir fakat uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki yardım almak boşanma sürecini hızlandırmakta ve boşanma davasının istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bilindiği gibi boşanma davasının uzman kişiler tarafından açılmaması davanın ret edilmesine neden olabilmektedir. Boşanma davalarında hakimin vereceği ret kararı eşler açısından aynı sebeple 3 yıl tekrar boşanma davası açılamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle evliliğin sürdürülebilir olmadığı kanaatinde bulunan bireylerin boşanma davası açarken uzman boşanma avukatı ile hukuki süreci yürütmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Slm ben boşanmak istiyorum ana hep oyaliyor 3 yaşında oglum 1 yaşında kızım var ve bende vekalet etsinler istiyorum ve ayrı zamanda nafaka ve mal paylaşımı istiyorum ama borcu var nasıl bi yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim

    • İyi günler Azra Hanım,

      Yaşamakta olduğunuz durum ile ilgili olarak iletişim sayfasına tıklayarak uzmanlarımıza ücretsiz danışabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top