Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Süresi

Anlaşmalı Boşanma Davası Süresi

Anlaşmalı Boşanma Davası Süresi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Aile birlikteliğinin bazı sebeplerden dolayı resmi olarak bozulmasına boşanma denir. Boşanmanın kanunlarımızda belli kuralları vardır. Ailenin cemiyetin temel yapı taşı konumunda yer alması, bu kurumu koruyucu kanunların tahsis edilmesini gerekli kılmıştır. Gerekli  ailenin tesis edilmesinde gerekse belli sorunların yaşanması durumunda meydana gelebilecek boşanmalar 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 169. Maddesinde bazı hususlara bağlanmıştır. Bu madde kapsamında özel ve genel bazı sebeplerle boşanma davasının açılabileceği ön görülmüştür. Genel sebep olarak sayılan aile birliğinin temelden sarsılması, tarafların bir daha bir araya gelmesinin mümkün olmaması gibi sebepler gösterilebilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süresi

Özel bir takım boşanma sebepleri olarak kanun, taraflardan birinin şahsiyetsiz hayat sürmesi, zina, akıl sağlığının bozulması gibi sebepleri tart etmiştir. Boşanacak olan eşler arasında maddelerde sayılan nedenlerden dolayı boşanma sebeplerinin dışında, anlaşmalı boşanma davası konusuna yer verilmiştir. Bu boşanmanın yerine getirilmesi için tarafların beraberce boşanma kararı vermeleri gerekmektedir. Tarafların duygusal bağlarının kopmuş olması, anlaşmalı boşanma davası  açılması için yeterli sebepler arasındadır.

Anlaşmalı boşanma davasını açmak isteyen eşlerin anlaşmalı boşanma avukatı nezdinde hareket etmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının temelini oluşturan tarafların her konuda anlaştığı kanısı, hakim tarafından boşanmanın ilk celsede gerçekleşmesini sağlayacak temel noktadır. Ancak taraflar, varsa çocukların vekaleti, mal ve mülk paylaşımı gibi konularda anlaşma sağlayamamışlarsa ve bu mahkeme günü hakimce anlaşılmışsa, dava anlaşmalı boşanmadan, çekişmeli boşanmaya dönecektir.

Anlaşmalı boşanma davasının ilk cesede boşanmaya gittiği, gerekçeli kararın açıklanmasından sonra tarafların temyize gitmemesi durumunda kararın bir iki hafta içerisinde kesinleşmesi söz konusudur. Ancak tarafların anlaşmalı boşanma avukatı nezdinde, anlaşmaları gereken hususları ayrıntılı bir şekilde belirlememeleri, mahkeme anında bazı anlaşmazlıkların doğmasına sebep olacağından boşanma kısa sürede gerçekleşmez.

Anlaşmalı boşanma davası açacak olan kimselerin gerekli olan dilekçe ve anlaşma protokolünü avukatlar aracılığıyla oluşturmaları gerekir. İnce hukuki meselelerin aydınlatılması açısından deneyimli avukatlara baş vurulması gerekir. İstanbul boşanma avukatları aracılığıyla anlaşmalı boşanma davası için gerekli olan belgeleri, sorunsuz şekilde elde edebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davası sırasında mahkeme gününe gününde ve saatinde gelmeyen eşlerden birisi, davanın gidişatını olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer dava günü hakim eşlerden birisinin davaya katılmadığını tespit ederse, anlaşmalı boşanmayı kabul etmeyerek, dava çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir. Bu da dava süresinin uzamasına sebep olacaktır. Anlaşmalı boşanma davasını açmak isteyen kişilerin bu gibi ince noktalara dikkat etmeleri gerekir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top