Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Süreçleri

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreçleri

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreçleri
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma davası süreçleri açısından 3 ana bölümden oluşmaktadır diyebiliriz. Öncelikle boşanmaya karar vermiş eşlerin boşanmanın tüm konuları ile ilgili anlaşma içerisinde olması gerekmektedir. Bu aşamada eşler her konuda anlaştıklarını bir anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde belirterek imzalamalıdırlar. Anlaşmalı boşanma protokolü imzalarken eşlerin bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek olmaları olası hak kayıplarını da engelleyecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreçleri

Anlaşmalı boşanma protokolünün imzalanmasının ardından ikinci aşama olan anlaşmalı boşanma davası açma ve davanın neticelenmesi gelmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açacak eşlerin ikamet ettikleri yerde bulunan Aile mahkemelerine boşanma davası açmaları gerekir. Anlaşmalı boşanma davası açacak bireylere mahkeme günü verilecektir. Mahkeme gün ve saatinde eşlerin mahkeme salonunda hazır olmaları gerekir.

Anlaşmalı boşanma davası süreçlerinin sonuncusu ise davanın boşanmaya hükmedilmesidir. Bu aşamada gerekçeli karar yazılır ve tebligat ile eşlere yollanmaktadır. Tebligatın yollanması sonucunda 15 günlük itiraz süresi de başlamaktadır. Eşlerin dava sonucuna 15 gün içerisinde itiraz etmemeleri durumunda dava kesinleşir. Davanın görüldüğü mahkemenin bulunduğu yerdeki Nüfus Müdürlüğüne boşanma kararı gönderilir ve eşler resmi olarak anlaşmalı boşanma gerçekleştirmiş olurlar. Bu aşamada boşanan eşler kararın gönderildiği Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni nüfus cüzdanlarını alabilirler.

Anlaşmalı boşanma kavramı Türk Medeni Kanunu içerisinde “eşlerin kendi iradeleri çerçevesinde ortaya çıkan boşanma türü” olarak tanımlanmaktadır. Eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilmeleri için bazı şartlar gereklidir. Anlaşmalı boşanma şartları olarak belirtilen bu şartları; eşlerin en az 12 aylık süre zarfında evli kalmış olmaları, boşanma ile ilgili olarak her konuda anlaştıklarını beyan ettikleri bir boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamaları ve boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde yer alan beyanlarının mahkemede hakim huzurunda tekrar dile getirebilmeleri için mahkeme salonunda hazır bulunmaları şeklinde sıralayabiliriz.

Boşanmak isteyen eşler açısından bakıldığında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına nazaran daha hızlı bir şekilde yasal olarak boşanma gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu da zaten zorlu bir süreç olan boşanma sürecinde eşlerin en kısa sürede bu sürecin sonlanmasını istemeleri ve anlaşmalı boşanma yoluna gitmelerine neden olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası açacak bireylerin bu süreçte en hızlı şekilde boşanma gerçekleştirebilmeleri için boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkillerine anlaşmalı boşanma davası süreçleri içerisinde hukuki destek vererek onların en hızlı şekilde boşanma ve olası hak kayıplarının önüne geçme adına hizmet vermektedirler.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top