Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?
Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma davası eşlerin boşanmaya ilişkin tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaları durumunda açılacak boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilmek için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin belirli şartları yerine getirmelerine hükmetmektedir. Anlaşmalı boşanma şartları olarak tabir edilen bu durumun yerine getirilmemesi bireylerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirmelerini engelleyecektir.

 

4721 Sayılı Türk Medeni Kanununa Göre Anlaşmalı Boşanma Şartları

Kanun eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için en az bir yıl evli kalmış olmaları şartını aramaktadır. Eşlerin bir yıldan daha az süredir evli olmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Açılacak olan boşanma davası çekişmeli olarak yürütülecektir.

 Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma şartlarından bir diğeri ise eşlerin boşanma sürecinde tüm konularda hem fikir olmaları ve bu durumu hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde beyan etmeleridir. Eşlerin boşanmayı ilgilendiren tüm konularda uzlaşma sağlamaları gerektiği vurgulanmaktadır. Tüm konulardan kasıt, var olan çocuğun velayetini kimin alacağı, tarafların herhangi bir tazminat ya da nafaka taleplerinin olup olmadığı, evlilik içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağı gibi hususlardır. Eşlerin tüm konularda uzlaşma sağladığını yapılacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmeleri, açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının omurgasını oluşturmaktadır. Çok ince detaylar bile anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde bulunmalıdır. Örneğin eşlerin çocuğun velayetinin kimde olacağı konusunda uzlaşma sağlamaları tek başına yeterli değildir. Çocuğun velayetini almayan tarafın hangi zaman dilimlerinde ve hangi koşullar altında çocuğu görebileceği de uzlaşma konusudur. Bu anlamda anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken uzman bir boşanma avukatı desteği önemlidir. Zira anlaşmalı boşanma davaları kolay ve hızlı boşanma yöntemi olmakla birlikte bireylerin sıklıkla hak kaybı yaşamasına da neden olabilmektedir.

 

Açılmak istenilen anlaşmalı boşanma davası için Medeni Kanunun belirlediği şartlardan bir diğeri ise eşlerin ikisinin de boşanma duruşmalarına katılmasıdır. Burada hakimler eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde vermiş oldukları beyanları teyit etmek istemektedir. Tarafların anlaşmalı boşanma davası duruşmasına katılmamaları, davacının ya da davalının hangisinin katılmadığına göre farklı sonuçlar doğurmaktadır. Bu süreçte anlaşmalı boşanma davası duruşmasına katılmamak, boşanma davasının reddine sebep olabileceği gibi anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanma davasına dönüşmesine de neden olabilmektedir.

Hakkında admin

2 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top