Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanmanın hangi durumlarda gerçekleşebileceği kanunlarımıza belirtilmiştir. Yani boşanma davası açılabilmesi için, kanunda yazılı şartlardan birinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılması olarak adlandırılan durumda ise, yani tarafların birlikte mahkemeye başvurması ya da bir tarafın yaptığı başvuruyu diğerinin kabul etmesi durumunda anlaşmalı boşanma davası söz konusu olur. Anlaşmalı boşanma davasında taraflar birbirleriyle anlaşarak ve boşanmanın maddi sonuçları, çocukların durumu gibi konularda bir protokol düzenler. Bu konularda tarafların anlaşmaları durumunda ise çekişmeli boşanma söz konusudur. Anlaşmalı boşanma, daha kısa süreli ve daha az zahmetli gibi görünse de, anlaşmalı boşanma davası da bazı hukuki gereklilikleri gerektirmektedir. Üstelik, protokol hazırlanırken, yani tarafların anlaşmaları durumunda ve boşanma davası sürecinde bazı hak kayıpları da yaşanabilir. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için bir boşanma avukatı yardımı alınması, anlaşmalı boşanma davası sürecinde de oldukça önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur

Anlaşmalı boşanma davası, tabi çekişmeli boşanma davası da taraflardan birinin ikametinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesi’ne, Aile Mahkemesi’nin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılır.

Medeni Kanun’a göre, tarafların boşanma konusunda ve boşanmanın maddi sonuçları ve çocukların durumu hakkında anlaşmaları durumunda anlaşmalı boşanma söz konusu olur. Tarafların anlaştığı maddi konular üzerinde hakimin de söz söyleme ve gerekli gördüğü değişiklikleri yapma yetkisi vardır. Hakimin yaptığı bu değişikliklerin taraflarca kabulü ile anlaşmalı boşanma gerçekleşmiş olur.  Boşanma ve sonuçlarına dair anlaşmaların hakim tarafından onaylanması şarttır, aksi durumda anlaşmalı boşanma geçerli olmaz.

Şimdi, kısaca, kanuna göre anlaşmalı boşanma şartlarına bakacak olursak; anlaşmalı boşanma durumunun söz konusu olabilmesi için evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekir; anlaşmalı boşanma durumunda tarafların birlikte mahkemeye müracaat etmesi ya da bir tarafın diğerinin açtığı davayı kabul etmesi gerekir; anlaşmalı boşanma davası sırasında hakimin, tarafları dinleyerek, onların iradelerini serbestçe açıkladıklarına kanaat getirmesi gerekir;  anlaşmalı boşanma davası sırasında tarafların boşanma sonrası maddi durumları ve çocuk ya da çocukların durumu ile ilgili anlaşmaları ve bu anlaşmanın hakim tarafından onaylanması gerekir. Anlaşmalı boşanma durumunun ortaya çıkması için bu şartların tümün gerçekleşmesi gerekmektedir. Örneğin diğer şartların tuttuğunu kabul etmek de eğer taraflar örneğin 10 aydır evlilerse anlaşmalı boşanma söz konusu olmaz.  Yine hakimin tarafları dinleme ve onların iradelerini serbestçe dile getirdiklerine kanaat etme maddesi gereğince, anlaşmalı boşanma davası sırasında tarafların bulunması zorunludur.

Anlaşmalı boşanma davası durumunda hazırlanan protokolde; boşanma beyanı, nafaka talebi, tazminat talebi, çocukların durumu,  mal paylaşımı, velayet ve çocuk görüşlerinin düzenlenmesi ve mahkeme vb ücretler konularının bulunması gerekmektedir.

Burada belirtmekte yarar var ki anlaşmalı boşanma davası söz konusu olduğunda, tarafların bir gerekçe bildirme ve bunları açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır.

Gelgelelim, anlaşmalı boşanma, her ne kadar tarafların kendi arlarında nafaka, tazminat, çocukların durumu vb konularda bir anlaşma yaparak gerçekleştirdikleri bir boşanma olsa da, burada bazı hak kayıpları ortaya çıkabilir. Anlaşmalı boşanma şartlarını belirlerken tarafların bazı haklarından fedakarlık etmesi gerekebilir ya da anlaşmada bazı konular atlanılabilir vb. Taraflar arasında yapılan anlaşmanın bazı bölümleri hakim tarafından kabul edilmeyebilir. Üstelik taraflar arasında anlaşmalı boşanma gerçekleşmişse, sonrasında taraflar arasında hiçbir alacak verecek durumu söz konusu olmaz. Bu gibi durumların oluşmaması ve tarafların hak kayıpları yaşamamaları için bir boşanma avukatından yardım alınması önem taşımaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top