Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma istemiyle dava açacak olan eşlerin, boşanma hakkında her konuda uzlaşma içerisinde olması neticesinde açılacak olan boşanma davası “anlaşmalı boşanma” olarak ifade edilmektedir.  Anlaşmalı boşanma nasıl açılır diye soran bireyler için öncelikle anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açmak için eşlerin yerine getirmesi gereken koşullara, anlaşmalı boşanma şartları adı verilmektedir. Öncelikle eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için en az 1 yıl süre ile evli olmaları şartı aranmaktadır.  İkinci olarak anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) hazırlanmalı ve eşlerin bu protokolü imzalamaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolünün ne olduğu ile ilgili makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma protokolü eşlerin kendi iradeleri ile boşanmadan kaynaklanan haklarını belirttiği maddeleri içeren anlaşmalı boşanma protokolü için mutlak suretle uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınmalıdır.

Her boşanma kendi dinamiklerine sahiptir bu nedenle anlaşmalı boşanma protokolü de her boşanma için farklılık göstermektedir. Bir çok kişi adliye etraflarında bulunan arzuhalciler yardımı ile anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamaktadır. Fakat profesyonel ve uzman bir hukukçu boşanma avukatı tarafından hazırlanmayan anlaşmalı boşanma protokolü çoğu zaman hakim tarafından kabul görmemektedir. Hakimin anlaşmalı boşanma protokolünü ret etmesi neticesinde boşanma davası ileri bir tarihe ertelenebilmektedir. Bu da hali hazırda zorlu bir süreç olan boşanma sürecinin daha da uzamasına neden olmaktadır.

Uzman boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü sayesinde eşler tek celsede boşanma gerçekleştirebilmektedirler. Boşanmanın  tek celsede gerçekleşmesini ve bir an evvel boşanma sürecinden kurtulmak isteyen kişilerin uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları tavsiye edilmektedir.

Anlaşmalı boşanma şartlarından bir diğeri ise eşlerin boşanma davasının görülmesi esnasında mahkeme salonunda hazır bulunmasıdır. Hakim anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde belirtilen beyanları, mahkeme sırasında eşlerden tekrar duymak isteyebilmektedir. Bu nedenle eşler mutlak suretle mahkeme salonunda hazır beklemelidirler.

Anlaşmalı boşanma sürecinin her anında uzman boşanma avukatı eşlere hukuki destek vermektedir. Gerek dava öncesinde gerekse dava esnasında müvekkilinin en avantajlı şekilde boşanmayı neticelendirmesi için hizmet veren boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma davalarında yardım alınması gereken profesyonel hukukçulardır.

Anlaşmalı Boşanma için Nereye Başvurulması Gerekir?

Anlaşmalı boşanma davası açacak olan kişiler, boşanma davalarında görevli olan Aile Mahkemelerine boşanma istemiyle başvuru yapmalıdırlar. Anlaşmalı boşanma davalarına özel olarak hazırlanmış, anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü ile birlikte dava eşlerin birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile mahkemesine, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise yine eşlerin birlikte ikamet ettikleri yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine açılabilir.

Hakkında admin

2 yorum

  1. Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır? konusunda danışmak istiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top