Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davası Belgeleri

Anlaşmalı Boşanma Davası Belgeleri

Anlaşmalı Boşanma Davası Belgeleri
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma davası eşlerin birbirleriyle boşanmanın feri esaslarında anlaşmaları ve hakimi bu anlaşmayı onaylamasıyla ilk celsede sonuçlanan bir boşanma davasıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan 166.maddenin 3.fıkrasında belirtilen anlaşmalı boşanma davası, bazı şartlara bağlı kılınmıştır. Bu şartlar şöyledir;
Eşlerin bir yıllık evlilik süreci yaşamaları gerekmektedir. Bu süreyi tamamlamayan kişiler anlaşmalı boşanma davası açamazlar. Çekişmeli boşanma davası açma hakları vardır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Belgeleri

Anlaşmalı boşanmanın söz konusu olabilmesi için eşlerin birbirleriyle çocuklarının velayeti hususunu, mal ve mülk paylaşımı konularını, bunun gibi boşanmadan kaynaklanan feri esaslarda anlaşmış olmaları gerekmektedir. Bu hususların anlaşma metnine işlenmesinde anlaşmalı boşanma avukatı danışmanlığı alınması tavsiye edilmektedir. Bu sürecin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
Davanın görülmeye başladığı ilk gün, tarafların istenilen saatte duruşmada bulunmaları gerekmektedir. Zira hakim ilk duruşmada tarafların anlaşma metinde yer verdikleri hükümlerin taraflarca kabul edilip, edilmediğini bir kez daha soracaktır. Taraflardan birinin ilk duruşmaya gelmemesi halinde anlamalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına dönebilmektedir.
Anlaşmalı boşanma için tarafların birbirleriyle yaptıkları anlaşmalar hakim tarafından yeniden değerlendirmeye alınabilir. Hakimin bu konudaki takdir yetkisi her zaman vardır. Mesela çocukların velayeti hususunda çocuğun menfaatine göre bazı değişikliklerin alınmasına karar verme hakkı vardır.
Anlaşmalı boşanma davası avukatı aracılığıyla boşanmanın önemli belgelerinden birisi olan anlaşma protokolünün hazırlanması gerekmektedir. Bu protokolde yer alacak hükümlerin hukuki deneyim ve bilgi gerektiren meseleleri ihtiva etmesi, anlaşmanın bilirkişi nezdinde yapılmasını gerekli kılmaktadır.
Anlaşmalı boşanma belgesi:
Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi
Anlaşmalı boşanma protokolü
Nüfus cüzdanı veya ehliyet belgelerinin fotokopisi
Anlaşmalı boşanma belgesi hazırlandıktan sonra ikamet edilen muhitteki mahkemeye başvurulmalıdır. Anlaşmalı boşanma davası diğer boşanma davalarından birisi olan çekişmeli boşanmaya göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Belgelerin hazır olması durumunda ilgili mahkemede davanın görülmesi için dilekçeyle başvurulmasından sonra süreç, mahkemenin yoğunluğuna göre iki veya daha az bir sürede tamamlanmaktadır. Davanın avukat aracılığıyla takip edilmesi, davanın daha erken bir sürede tamamlanmasını sağlamaktadır.
Tarafların boşanmanın sonuçlanmasından sonra 15 günlük temyiz hakkı vardır. Bu haktan tarafların feragat etmesi halinde kısa sürede karar kesinleşecektir. Kararında ilgili nüfus dairesine iletilmesiyle eşlerin kütüklerine gerekli bilgiler işlenir ve düzenlenir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top