Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Anlaşmalı boşanma kavramı eşlerin evlilik birliğini yasal olarak sona erdirme sürecinde boşanmanın tüm konularında uzlaşma içerisinde olmaları ile birlikte açılacak olan boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma davası açacak olan kişilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de anlaşmalı boşanma davalarında süre olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre Ne Kadar Olur?

Anlaşmalı boşanma davalarında süre açısından belirleyici olan faktör, eşlerin bu süreç içerisinde imzalamaları gereken anlaşmalı boşanma davası protokolü (sözleşmesi) niteliğidir. Uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanan anlaşmalı boşanma davası protokolü (sözleşmesi) sayesinde tek celsede boşanma gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde eşlerin mutabık kaldıkları konuların tek tek belirlenmesi gerekir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak ufak tefek hatalar bile anlaşmalı boşanma davalarında süreyi uzatabilmekte hatta anlaşmalı boşanma davasını çekişmeli boşanma davasına dönüştürebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası protokolü içerisinde örneğin eşlerin çocuğun velayeti hakkında uzlaşma içerisinde olmaları fakat diğer ebeveynin çocuğu hangi şartlarda ve hangi zaman dilimleri içerisinde görebileceği konusunun belirlenmemiş olması durumunda anlaşmalı boşanma davasının uzamasına neden olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında süre için belirleyici olan bir başka husus ise anlaşmalı boşanma davası açılacak olan Aile Mahkemesinin iş yüküdür.  Eğer davanın açılacağı aile mahkemesinin iş yükünün fazla olursa anlaşmalı boşanma davası süresi de uzayacaktır.

Anlaşmalı boşanmanın en kısa sürede neticelenmesi eşler açısından arzu edilmektedir. Zira boşanma süreci zor bir süreçtir ve bu süreçte gerek eşler maddi manevi yıpranırken gerekse de çocuklar bu süreçten psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir.

O nedenle anlaşmalı boşanma davalarında sürenin minimuma indirilmesi bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması ile mümkün olacaktır. Anlaşmalı boşanma davalarında deneyimli bir boşanma avukatı tarafından alınacak olan hukuk desteği eşlere bir yandan en kısa sürede boşanma şansı tanırken diğer yandan anlaşmalı boşanma neticesinde doğabilecek hak kayıplarının da önüne geçebilmektedir. o yüzden eşlere bu süreci kendilerini e iyi savunacaklarına inandıkları boşanma avukatı ile yürütmeleri önerilmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top