Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokol

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokol

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokol
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanmak zor bir süreçtir. Boşanma süreci içerisinde eşler gerek maddi gerekse de manevi olarak yıpranmakta ve varsa çocuklar da boşanmadan dolayı psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu sebepten boşanma sürecine giren eşler en kısa süre içerisinde boşanmanın gerçekleşmesini isteyebilmektedirler. Boşanmanın en kısa süre içerisinde gerçekleşmesi görülecek olan boşanma davasının anlaşmalı boşanma davası olması ile mümkündür. Anlaşmalı boşanma davalarında protokol hazırlanılarak en kısa süre içerisinde ve hatta tek celsede boşanma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için Medeni Kanun belirli şartlar öne sürmektedir. Buna göre eşlerin en az 1 yıllık süre zarfında evli kalmış olmaları, boşanma protokolü imzalamaları ve boşanma protokolü içerisinde beyan ettikleri uzlaşma konularını teyit etmek amacıyla mahkeme salonunda hazır bulunmaları istenmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokol Nedir?

Anlaşmalı boşanma davalarına protokol konusu önemlidir. Boşanma protokolü içerisinde yapılacak hatalar ve ya eksiklikler anlaşmalı boşanma davasının reddi gibi bir durumla eşleri karşı karşıya getirebileceği gibi boşanma protokolü içerisinde atlanan herhangi bir konunun mahkeme esnasında gündeme gelmesi ile birlikte eşler açısından anlaşmalı boşanma bir anda çekişmeli boşanmaya dönebilmektedir.

Örneğin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşlerin çocuğun velayetinin hangi ebeveynde olacağın karar vermiş olmaları lakin diğer ebeveynin hangi zaman dilimleri içerisinde çocuğu görebileceği kararlaştırılmamış olabilmektedir. Bu gibi durumlar anlaşmalı boşanma davalarında sıklıkla karşılaşılan durumlardır.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokol Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarında protokol hazırlanması hassas bir konudur. Anlaşmalı boşanma davalarında protokol imzalanması esnasında yapılacak hatalar eşlerin anlaşmalı boşanmanın reddi gibi bir durumla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle boşanma protokolü hazırlanması esnasında eşlerin anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları onlara en kısa süre içerisinde boşanabilmelerini sağlamanın yanı sıra boşanma neticesinde doğabilecek hak kayıplarının da önüne geçmektedir.

Anlaşmalı boşanma avukatı müvekkillerinin boşanma süreci içerisinden beklediği sonucun alınmasını amaçlamaktadır. Bireylerin boşanmadan doğacak haklarının korunması adına anlaşmalı boşanma avukatı tutmaları onlara mutlak fayda sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma avukatı tutmak isteyen bireyler anlaşmalı boşanma konularında tecrübeli anlaşmalı boşanma avukatı ile iletişime geçerek istedikleri boşanmayı gerçekleştirebilirler.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top