Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma eşlerin boşanma konularında uzlaşma içerisinde olmaları neticesinde yapılacak olan anlaşmalı boşanma protokolü ile açılacak olan boşanma davaları türüdür. Çekişmeli boşanma davaları ile anlaşmalı boşanma davaları arasında bir kıyaslama yapılması durumunda anlaşmalı boşanma davaları daha kısa zaman dilimleri içerisinde karara bağlanmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı boşanma davaları içerisinde eşler nafaka, velayet, mal paylaşımı, maddi ve manevi boşanma tazminatı gibi konularda uzlaşma içerisinde olmaktadır.  Eşlerin uzlaşma içerisinde olması anlaşmalı boşanma davaları süresini kısaltmaktadır. Tabi ki burada önemli olan unsur anlaşmalı boşanma protokolü hazırlarken uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları davanın tek celsede boşanma olarak neticelenmesine katkı sağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları açılabilmesi için Medeni Kanun belirli şartların yerine getirilmesini istemiştir. Anlaşmalı boşanma davaları için belirlermiş şartlara göre eşlerin en az bir yıl süre evli kalmış olmaları, anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) hazırlamaları ve anlaşmalı boşanma protokolü içerisindeki beyanlarının mahkemede hakim tarafından teyit edilmesi için mahkeme günü mahkeme salonunda hazır bulunmaları olarak özetleyebiliriz.

Anlaşmalı boşanma davaları ne kadar sürer diyen kişiler açısından bu süre davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu ve tutulacak olan anlaşmalı boşanma avukatı tecrübe ve bilgisi ile paralel olarak uzamakta veya kısalmaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları içerisinde deneyimli boşanma avukatı tutmak eşlerin en kısa sürede boşanma gerçekleştirmeleri açısından önemlidir. Boşanma avukatı tutulması zorunlu değildir fakat anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) hazırlanması aşamasında, protokolün eksiksiz hazırlanması anlaşmalı boşanma davaları süresini etkilemektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak bir hata, boşanma davaları açısından ret veya erteleme ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle deneyimli bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almak eşlerin menfaatine olacaktır.

Boşanma avukatı eşlere bir yandan anlaşmalı boşanma davaları süresi açısından destek sağlarken diğer yandan da eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde her hangi bir hak kaybına uğramamalarını adına destek sağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları ne kadar sürer diyen kişiler açısından bu süre dava günü alınması ve boşanma avukatı tutulması durumunda tek celsede gerçekleşebilmektedir. Süre olarak ifade etmek gerekirse de 2 ve ya 3 ay içerisinde anlaşmalı boşanma davaları neticeye kavuşturulabilir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top