Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Dava Süreci

Anlaşmalı Boşanma Dava Süreci

Anlaşmalı Boşanma Dava Süreci
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma, eşlerin evlilik birliğini devam ettirmek istememeleri hususunda ortak karar alarak boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaları neticesinde açılacak boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma dava süreci , çekişmeli boşanma dava süreci ile kıyaslandığında daha kısa bir zaman diliminde neticelenmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dava Süreci

Anlaşmalı boşanma davası açacak olan eşler anlaşmalı boşanma dava süreci için en kısa zamanda netice almak istemeleri durumunda anlaşmalı boşanma avukatı tutabilmektedirler. Anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek Medeni Kanunda bazı şartlara bağlanmıştır. Anlaşmalı boşanma şartları olarak adlandırılan bu şartlara göre eşlerin en az 1 yıl süre zarfında evli olmaları gerekmektedir. Daha kısa süreli evlilikler anlaşmalı boşanma ile sonlandırılamamaktadır. İkinci şart ise eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamalarıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) eşlerin her konuda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan ettikleri bir sözleşmedir. Anlaşmalı boşanma protokollü (sözleşmesi) imzalayacak olan kişiler protokolün uzman anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hazırlanması durumunda tek celsede boşanma gerçekleştirme olasılıkları oldukça fazladır. Bir diğer anlaşmalı boşanma şartı ise eşlerin protokol içerisinde beyan ettikleri durumları mahkeme salonunda tekrar hakim önünde onaylamaları için anlaşmalı boşanma davasının görülmesi esnasında mahkeme salonunda bulunmalarıdır.
Anlaşmalı boşanma dava süreci için belirleyici olan bir çok unsur vardır. Davanın açılacağı yetkili mahkemenin yoğunluğu, anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınıp alınmaması, anlaşmalı boşanma protokolünün eksiksiz ve doğru hazırlanması, anlaşmalı boşanma davası esnasında doğru bir şekilde savunma gerçekleştirmek gibi pek çok unsur anlaşmalı boşanma dava süreci içerisinde etkili olmaktadır.
Anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalı boşanma avukatı tutulması bireylere bir yandan tek celsede boşanma işleminin gerçekleşmesi için olanak tanımakta, bir yandan da eşlerin boşanmadan doğacak olan hak kayıplarının önüne geçebilmektedir.
Anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalı boşanma avukatı tutmak zorunlu değildir. Esasen hiçbir dava için avukat tutma zorunluluğu yoktur. Fakat anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalı boşanma avukatı tutulması eşlere anlaşmalı boşanma davası süreci içerisinde mutlak fayda sağlayacaktır. Boşanma süreci zorlu bir süreçtir ve bireyler bu sürecin en kısa sürede neticelenmesini istemektedirler.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top