Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Çekişmeli Boşanmaya Döner mi?

Anlaşmalı Boşanma Çekişmeli Boşanmaya Döner mi?

Anlaşmalı Boşanma Çekişmeli Boşanmaya Döner mi?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma davası açmış olan ve evliliğini yasal olarak bitirme gayretindeki kişiler. Anlaşmalı boşanma davası açarken anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmektedirler. Fakat Anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmediği durumlarda boşanma davası çekişmeli boşanma olarak görülecektir.

Anlaşmalı Boşanma Çekişmeli Boşanmaya Döner mi?

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya dönmektedir. Eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde vermiş oldukları beyanlar ile mahkeme esnasında hakime verilen beyanlar arasında uyuşmazlık var ise veya anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde boşanma ile ilgili herhangi bir konunun atlanması durumunda anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya dönmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde yer alan nafaka, tazminat, mal paylaşımı, velayet gibi konulardan herhangi birisinin atlanmış olması veya hakimin takdir yetkisini farklı kullanmak istemesi neticesinde anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya dönmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü sözleşmesi, anlaşmalı boşanmak için tek başına yeterli değildir. Eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde verdikleri beyanların mahkeme huzurunda tekrar beyan edilmesi ve hakimin anlaşmalı boşanmaya karar vermesi gerekmektedir. Örneğin eşlerin çocuğun velayeti konusunda uzlaşma içerisinde olması ve velayeti hangi eşin alacak olduğuna karar vermiş olmaları kararın da bu yönde olacağı anlamına gelmemektedir. Hakim çocuğun menfaatini gözeterek anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde eşlerin uzlaşma içerisinde olduğu velayet konusunda takdir hakkını farklı kullanabilmektedir. Veya velayeti kimin alacağı konusunda uzlaşma içerisinde olmaları fakat diğer ebeveynin çocuğu hangi zaman dilimleri içerisinde görebileceği konusunda fikir belirtmemeleri uzlaşma içerisinde oldukları anlamına gelmemektedir. Bu gibi karmaşık konular hakim tarafından detaylıca incelenmektedir. Ve hakim bu gibi hassas konularda takdir yetkisini çocuğun menfaatini gözeterek kullanabilmektedir. Hakimin takdir yetkisi kullanması eşler açısından uzlaşma içerisinde oldukları durumlardan farklı bir durum ortaya çıkarabilmektedir. Bu şekilde verilecek bir karar neticesinde de anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya dönmektedir.

Anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanmaya dönmesi, boşanma sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bilindiği gibi boşanma süreci zorlu bir süreçtir ve eşler boşanmanın bir an evvel neticelenmesini istemektedirler. Anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanmaya dönmesi ise bu süreci daha da uzatmaktadır. Bu nedenle eşlerin anlaşmalı boşanma davası açmadan önce konuya hakim bilgi birikimi yüksek bir anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top