Son Dakika
Amerika’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Amerika’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Amerika’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için boşanmış eşlerin mutlak suretle Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Daha önce Amerika’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika’da boşanma işlemi gerçekleştirdiğinde boşanma neticelerinin Türkiye’de de geçerli olacağı kanısına sahip olabilmektedir. Bir çok kişi Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz davası açılması gerektiğinin farkında değil.

Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması, Türkiye’ye dönmüş bireylerin belki de yıllar sonrasında karşısına çıkan bir sorun olmaktadır. Türkiye’ye döndüğünde burada da boşanmış sayılacağını düşünen kişiler, bir zaman sonra velayet, miras, yeniden evlenme gibi her hangi bir durumda hala evli göründüklerinin şokunu yaşamaktadırlar. Örnek vermek gerekirse yıllarca Amerika’da yaşamış bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, orada kaldığı süre zarfında yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararı ile boşanma işlemi gerçekleştirmiş olabilmektedir. Fakat Türkiye’ye döndüğünde belki de yıllar sonra tekrar evlenmek isteyebilir. Böyle bir durum sıklıkla karşılaşılan bir olaydır. Bireyler yeniden evlenme hazırlıkları yapıp nikah dairesine evlenme başvurusunda bulunduklarında evli görünmenin şokunu yaşamaktadırlar.

Kişilerin bu gibi durumlar ile karşılaşmamaları adına mutlak suretle Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması adına Türkiye’de bulunan uzman tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

Türkiye’de tanıma tenfiz davaları uzun sürebilmektedir. Tabi ki burada vekalet verilen tanıma tenfiz avukatı için bilgi birikim ve deneyimler ön plana çıkacaktır. Bu nedenle vekalet verilecek olan tanıma tenfiz avukatı iyice araştırılması önemlidir.

Tanıma tenfiz davası açmak isteyen kişilerin gerekli evrakları toparlaması, Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması işleminin en kısa sürede gerçekleşmesi adına önemli bir adım olacaktır. Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için gerekli olan tanıma tenfiz belgeleri, yurt dışından istenmesi durumunda Türkiye’ye geliş süresi aylar alabilmektedir. Bu durumda eşlerin gerekli olan belgeleri bir an evvel toparlayarak uzman tanıma tenfiz avukatı için vekalet vermesi Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması sürecini hızlandıracaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top