Son Dakika
Amerika’da Boşanma

Amerika’da Boşanma

Amerika’da Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanmanın hangi ülkede gerçekleştiği önemli bir konudur. Çünkü ülkeler arası farklılıklardan dolayı, yurt dışında yaşanan bir boşanmanın, boşanan kimsenin ülkesinde de tanınması gerekir. Ancak bu konuda bilgisi olmayan veya yanlış bilgiye sahip olan kişiler, yurt dışında boşanma işlemlerinden sonra kendi ülkelerinde bu kararın tanınması adına bir dava açmıyorlar. Bu da bazı sorunların yalanmasına sebep oluyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için Amerika’da boşanan bir Türk vatandaşının, boşanmanın tanınması için Türk makamlarına tanıma tenfiz davası başvurusu için dilekçe vermelidir.

Eğer Amerika’da boşanan Türk vatandaşı, ilgili kararın Türk makamlarınca tanınmasını sağlayacak olan tanıma tenfiz davasını açmazsa, kendisinin evlilikle alakalı kanuni durumu Türkiye’de devan eder. Kişi, bu devam eden kanuni statüsü nedeniyle evlenemez. Ayrıca miras konusunda boşandığı karısının da ilgili hakları devam eder. Bu hakların boşanmadan sonraki şekilde devam edebilmesi için kişinin tanıma tenfiz davası açması gerekir. Bu davanı  açılması için kişinin meşgul olduğu işleri bırakıp Türkiye’ye gelmesine gerek yoktur. Şayet kişi, işlerinin bu dava nedeniyle aksamasından korkuyorsa, avukatına vekalet vermek suretiyle davanın görülmesini sağlayabilir. Ancak kesinleşen boşanma kararının hemen ardında kendi ülkesinde tanıma tefiz davasının gereklerini yerine getirmede acele etmelidir. Zamanın ilerlemesi, toplanacak olan belgelerin tanziminde bazı zaman kayıplarına ve miras konularında bazı muhtemel sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle boşanma kararının Amerikan mahkemelerince kesinleşmesinin ardından tanıma tenfiz davasının sürecinin Türkiye’de başlatılması önemlidir.

Davanın görülmesi için gerekli olan belgelerin toparlanmasında avukat danışmanlığı çok önemlidir. Avukattan bilgi aldıktan sonra ilgili belgelerin toplanılması süreci başlamalıdır. Çünkü belgelerin Türk kanunlarına aykırı veya uygunsuz bir şekilde tanzim edilmesi, davanın açılmasında zaman kaybı nedeni olacaktır. Bunların yaşanmasının önüne geçmek için avukatın müvekkiline gerekli uyarı ve bilgilendirmeyi yapması gereklidir. Belgelerin toplanılmasından sonra kişi, işlerini bırakıp da Türkiye’ye gelmesine sebep yoktur. Belgelerin güvenilir kargo hizmeti aracılığıyla, ilgili avukatına ulaştırabilir. Tanıma tenfiz davasının görülmesi için gereken belgeler:

  1. Boşanma davasının asli
  2. Boşanma davasının Amerikan makamlarınca kesinleştiğine dair şerh veya tebligat
  3. Asli kararın Türkçeye yeminli tercüman tarafından çevirisi
  4. Vekalet verecekler için vekaletin verildiğine dair belge.

Davanın en kısa zamanda sonlandırılması için biran önce işlemler başlatılmalıdır. Amerikan mahkemeleri Türk mahkemelerinin tebligat isteğini ancak 1 senede cevaplandırabilmekteler. Bu nedenle tanıma tenfiz davası en kısa zamanda açılması, zaman kazanmak açısından önemlidir.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top