Son Dakika
Amerika’da Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim!

Amerika’da Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim!

Amerika’da Boşandım Türkiye’de Hala Evliyim!
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Amerika’da yaşadığı dönem içerisinde Amerikan Mahkemelerine boşanma talebi ile başvurarak Amerika’da boşanma işlemi gerçekleştirmiş vatandaşlarımızın yabancı mahkemede aldıkları boşanma kararı Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu nedenle Amerika’da boşanan bireylerin boşanma kararının Türkiye’de tanınabilmesi için Türkiye’de de boşanma tanıma tenfiz davası açması gerekmektedir. Amerika’da boşandım Türkiye’de hala evliyim diyen bireyler daha öncesinde boşanma tanıma tenfiz davası açması gerektiğinin farkında olmayıp resmi bir işlem yürüttüğü sırada evli olduğunu fark edebilmektedir.

Amerika’da boşandım Türkiye’de hala evliyim diyen bireylerin ileride sıkıntı yaşamamaları adına mutlak suretle boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davaları ülkemizde uzun zaman dilimlerinde neticelenmektedir. Özellikle Amerikan Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanmaya ilişkin karara ait belgelerin Türkiye’ye getirilmesi aylar sürebilmektedir. Bu nedenle Amerika’da boşanmanın Türkiye’de tanınması adına uzman tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek almak önemlidir.

Yurtdışı boşanma kararları Milletler arası özel hukuk gereği ülkemizde tanınmamaktadır. Bu nedenle boşanmanın tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmak zorunludur. Boşanma tanıma tenfiz davası açmamış olan kişiler Türkiye’ye döndüklerinde bunun sıkıntısını yaşayabilmektedirler. Resmi bir işlem gerçekleştirmek istediklerinde hala evli olduğunu gören kişiler boşanma tanıma tenfiz davası açmalarının gerekliliğini ancak o zaman anlamaktadırlar. Boşanma tanıma tenfiz davası açmadan tekrar evlenebilmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bireylerin mutlak boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

Amerika’da boşanma işlemi gerçekleştirmiş kişilerin boşanma tanıma tenfiz dava süresini, davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu, Amerika’daki mahkemenin vermiş olduğu karara ilişkin belgelerin Türkiye’ye getirilmesi, tanıma tenfiz avukatı tutulması gibi unsurlar belirlemektedir. Boşanma tanıma tenfiz davasının açılacağı mahkemenin iş yükünün fazla olması davanın daha geç sonuçlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca yurtdışından gelmesi gereken belgelerin boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişiler tarafından hazırlanması da boşanma tanıma tenfiz dava süresinin en hızlı sürede neticelenmesi açısından önemlidir. Diğer yandan bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmaları onlara en kısa sürede boşanmanın Türkiye’de tanınması adına mutlak fayda sağlamaktadır. Tanıma tenfiz avukatı müvekkilinin boşanma tanıma tenfiz davası neticesinde olası bir hak kaybı yaşamaması adına onlara fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top