Son Dakika
Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi
Almanya'daki Boşanmanın Tenfizi

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın bu ülkede açtıkları boşanma davası sonucu evliliklerini noktaladıklarında, Alman Mahkemesinin vermiş olduğu boşanma hükmünün Türkiye’de geçerliliği olmamaktadır. Bu yüzden Almanya’daki boşanmanın tenfizi için Türkiye’de tenfiz davası açılması gerekmektedir. Tenfiz davası yabancı ülkedeki boşanma kararlarının ülkemizde icra edilebilir olmasını sağlar. Tanıma ve tenfiz davaları sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Hukuki anlamda ikisi farklı dava türü olmakla birlikte tenfiz davaları aynı zamanda tanıma işlemini de içermektedir. Tenfiz davası açılmaması durumunda yurtdışı mahkemesinin vermiş olduğu velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi kararlar ülkemizde geçerli olmayacaktır.

 

Almanya’daki boşanmanın Tenfizi Davası Nerede Açılır?

Almanya’daki boşanmanın tenfizi istemiyle açılacak davalarda görevli mahkeme, Aile Mahkemeleridir. Bireylerin Almanya’da yaşamaları durumunda tenfiz davası İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açılabilir. Tenfiz davalarında davayı açan kişilerin duruşmalarıa katılmları zorunlu değildir. O nedenle bireyler Türkiye’de tutacakları boşanma tenfiz avukatı ile istedikleri tenfiz işlemini daha hızlı bir şekilde yerine getirebilirler. Zira duruşmaların takibinin yapılmaması ve gerekli hukuki prosedürlerin uygulanmaması tenfiz davasının 2 3 yıl neticesinde sonuçlanmasına neden olmaktadır.

 

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Almany’da boşanan Türk vatandaşlarının merak ettiği konulardan birisi de Almanya’daki boşanmanın Türkiye’de tenfiz edilmesi süresidir. Tenfiz davaları hukuki süreçte izlenecek yola göre farklılık göstermektedir. Örneğin tenfiz davasının bireysel olarak açılması 2 3 yıl gibi bir süreci ifade edebilecekken, Almanya’da boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’deki farklı boşanma tenfiz Avukatları ile tenfiz davası açmaları hukuki prosedürleri daha hızlı işleteceğinden dolayı 1 hafta ile 3 ay arasında bir süreçte davanın sonuçlanmasına olanak sağlar.

 

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi Ücretleri

Almanya’da gerçekleşen boşanma davalarının ülkemizde tenfiz edilebilir olması amacıyla açılacak tenfiz davalarında ödenecek ücretler içerisinde btarafların gerekli belgeleri hazırlamaları için ödenmesi gereken tutarlar, davanın açılması ve yürütülmesi için ödenecek dava giderleri ve boşanma tenfiz avukatı için ödenmesi gereken ücretler yer alır. Tenfiz davalarında avukat tutulması zorunlu değildir fakat avukat tutulmadan açılacak tenfiz davaları daha uzun süreceğinden ve sürecin takibinin yapılmasının gereğinden dolayı tenfiz davası daha pahalıya mal olabilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top