Son Dakika
Almanya’da Gerçekleştirilen Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Almanya’da Gerçekleştirilen Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Almanya’da Gerçekleştirilen Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın bu ülkede yaşadığı dönemde gerçekleştirmiş oldukları boşanmanın Türkiye’de tanınması ancak boşanma tanıma tenfiz davası açmaları neticesinde olmaktadır. Milletler arası özel hukuk nedeniyle Almanya’da boşanma gerçekleştirmiş vatandaşlarımızın boşanmaları Türkiye’de tanınmamaktadır. O sebeple vatandaşlarımız Türkiye’de hala evli görünmektedirler. Bu durum ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedirler. Örneğin Türkiye’ye döndüğünde hala evli olması nedeniyle tekrar evlenilmesi mümkün olmamaktadır. Almanya’da gerçekleştirilen boşanmanın  Türkiye’de tanınması için bireylerin açacakları boşanma tanıma tenfiz davası zor bir süreç olabilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davası süreci içerisinde bireylerin alacakları hukuki destek onlara en kısa sürede Almanya’da gerçekleştirilen boşanmanın Türkiye’de tanınması sağlanabilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz dava süreleri atılacak olan adımların doğru olması durumunda 2 hafta ile 10 hafta arasında bir sürede neticelenebilirken boşanma tanıma tenfiz davası içerisinde sürecin yanlış yönetilmesi durumunda bu dava bir yıl gibi uzun bir zamanda sonlanmaktadır. O nedenle Almanya’da gerçekleştirilen boşanmanın Türkiye’de tanınması adına tanıma tenfiz avukatı tarafından alınacak hukuki destek oldukça önemli olmaktadır. Bireylerin bu süreçte tanıma tenfiz avukatı tutmaları onların en kısa sürede boşanmalarının Türkiye’de tanınmasını sağlayabilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi belirleyen bir diğer unsur ise bireylerin dava için gerekli olan belgeleri eksiksiz hazırlamaları olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davalarında gerekli belgelerin yurtdışından getirilmesi aylarca sürebildiği için bireylerin bu belgeleri kendisi toparlayarak tutacakları boşanma tanıma tenfiz avukatına ulaştırmaları boşanma tanıma tenfiz süresini minimuma indirecektir.

Almanya’da gerçekleştirilen boşanmanın Türkiye’de tanınması nedeniyle boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerektiğinin bir çok birey farkında olmamaktadırlar. Boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerektiğinin ancak Türkiye’ye döndüklerinde ve resmi bir işlem yapmaları gerektiğinde farkına varan vatandaşlarımız, resmi bir işlem yaptıklarında hala evli olarak göründüklerinin farkına o zaman varmaktadırlar. Boşanma tanıma tenfiz davası açarak bu durumun giderilmesini talep eden kişiler açısından davanın açılacağı yetkili mahkemenin belirlenmesi ve dava sürecinin yürütülmesi adına hukuki destek almaları önerilir. Zira ülkemizdeki dava sürelerinin uzunluğu ve bireylerin boşanma tanıma tenfiz davası sonrasında yaşayabilecekleri hak kayıpları düşünüldüğünde boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmak onlara mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Almanyada yaşayan eşime boşanma davası açtım türkiyede dava şubatta bosanma kararı ile sonuçlandı on ay geçmesine rağmen tebligatlar tanıma için ulaşmadı adresine burda evlilik yapabilir miyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top