Son Dakika
Almanya’da Boşanmanın Tenfiz Edilmesi

Almanya’da Boşanmanın Tenfiz Edilmesi

Almanya’da Boşanmanın Tenfiz Edilmesi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Almanya’da 4 milyon civarında yurttaşımız yaşamaktadır ve bu yurttaşlarımızın sıklıkla takıldıkları konular evlenme ve boşanmadır. Evlenme, iki cinsin aile yuvası kurmak ve neslin devamını sağlamak için meşru yollarla bir araya gelmesidir. Boşanma ise evliliğin yasal yollarla sona ermesidir.

Almanya’da evlenmek isteyen yurttaşlarımızın bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Taraflardan biri Alman veya çift tabiiyetli ise evlilik belediyelerde ifa edilir. İki Türk vatandaşı evlenecekse dilerse Belediye’de dilerse konsoloslukta evlilik akdini gerçekleştirebilir.

Boşanmada ise en önemli kavram ilk başta hangi hukukun uygulanacağı ile ilgilidir; zira boşanma ve buna bağlı olan diğer davalar vatandaşlık ile sıkı sıkıya bağlıdır

Eşlerden her ikisi de Alman vatandaşıysa boşanma davası Almanya’da açılmalıdır. Türkiye’de yapılacak bir boşanma, Alman mahkemelerinde tanınmaz ve Almanya’da tekrar boşanma davası açılma gerekliliği olur. Bu nedenle öncelikle Alman mahkemelerinde dava açılıp, boşanma gerçekleşir, daha sonra Türkiye’de Alman mahkemesinin kararı tenfiz edilir.

Eslerden biri Türk, diğeri de aynı zamanda Alman vatandaşı ise; her iki ülke mahkemesinde de dava açılabilir. Ancak bir ülkede (Almanya veya Türkiye) açılan davadan sonra, diğer ülkede de dava açılırsa, önce açılan mahkemenin karara varması beklenir. Dava önce Almanya’da açılmış ise, açılan dava karara bağlanıp kesinleştikten sonra, Türkiye’de Asliye hukuk mahkemesinde tenfiz davası açılarak karar tanınır. Önce Türkiye’de dava açılmış ise, açılan dava karara bağlanıp kesinleştikten sonra, Almanya’da Adalet Bakanlığı’ndan (Berlin’de Adalet Senatörlüğü) karar bağlanır. Ayrıca yeni bir dava açılmasına gerek yoktur.

Taraflardan birinin Türkiye’de olması durumunda dava Türkiye’de açılır ve karara bağlanır.

Almanya’da verilen boşanma kararın Türkiye’de de uygulanabilmesi için bu kararın tenfiz edilmesi gerekir. Alman vatandaşları için de Almanya’da uygulanabilmesi için, Türkiye’de yapılan boşanma işleminin Almanya’da tenfizi gereklidir.

Almanya’da boşanma durumunda Türkiye’de yapılacak tenfiz işlemi için;
-Kararın aslı ve onanmış tercümesi.

Türkiye’de boşanma durumunda ise, Almanya’da yapılacak tenfiz işlemi için;
-Kararın kesinleşmiş örneği,
-Tebliğ edilmiş olduğuna dair belge.
-Bazı Alman Hâkimler davalı tarafın avukat vekâletnamesini de talep etmektedir.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top