Son Dakika
Almanya’da Boşanma

Almanya’da Boşanma

Almanya’da Boşanma
4 votes, 3.25 avg. rating (68% score)

Eşlerden ikisi Alman vatandaşıysa boşanma davasının Alman mahkemelerinde açılması gerekir. Türkiye’de açılan bir boşanma davası, Alman resmi kayıtlarına girmeyecektir. Eşlerden birisinin Alman vatandaşı olması diğerinin de Türk vatandaşı olması durumunda boşanma davası, her iki ülkeden birinde açılabilir. Ancak boşanmanın tanınması açısından iki ülke makamlarında bunu teyit ettiren tanıma tenfiz davası açılmalıdır. Mesela Türkiye’de açılan boşanma davasının kesin sonuçları, Almanya’da açılacak olan tanıma tenfiz davasıyla orada da geçerli kılınmalıdır. Aynı şekilde eğer Türk vatandaşı evli olduğu Alman hanımından Almanya mahkemeleri önünde boşandıysa, bunun Türkiye’de geçerli olabilmesi için tanıma tenfiz davası açmalıdır.

Yurtdışında boşanma işlemlerinin kesin sonuçları Türkiye’de tanıma tenfiz davası yoluyla tanınmazsa, kişi evli olan bir vatandaşın yükümlülüklerini devam ettirir. Bir daha evlenemez. Mirasına boşandığı kadın Türkiye’de evli gözüktüğünden yararlanabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına boşanan eşler, Türkiye’de tanınma davası açmakla yükümlülerdir. Davanın karar kesinleştikten hemen sonra açılması, belgelerin toplanmasında doğacak zorlukları ortadan kaldırır. Aynı zamanda miras hukukundan dolayı yaşanacak olan karmaşıklığın yaşanmamasını sağlar. Bu nedenle boşanan eş, Türkiye’ye gelemiyorsa, anlaşmalı olduğu bir avukata vekalet vererek davanın görülmesini sağlamalıdır. Tanıma tenfiz davasının Türkiye’de açılması, Alman mahkemelerinde karar verilen nafaka, çocukların vekaleti, mal paylaşımı gibi durumların Türkiye içerisinde de geçerli olmasını sağlayacaktır.

Eğer boşanan kişi işlerinin yoğunluğu sebebiyle Türkiye’ye gelemiyorsa, vekaletini verdiği avukata gerekli olan belgeleri eksik olmadan kargo yoluyla gönderebilir. Belgelerin toplanmasında aksilik yaşanmaması için kişinin avukatından bilgi alması gereklidir. Eğer vekalet yoluyla davanın görülmesini istiyorsa, buna dair ek belgelerin neler olduğunu avukatından öğrenmelidir. Belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması, davanın en kısa zaman zarfında tamamlanması açısından önemlidir. Dava Alman mahkemelerinden Türk makamlarınca istenilen boşanma tebligatının gelme süresine göre uzayabilmektedir. Alman mahkemelerinden istenilen ilgili tebligat genelde 4-5 ay içerisinde Türk makamlarına gönderilmektedir.

Tanıma tenfiz davasının açılması için gerekli olan belgeler şunlardır: Boşanmanın yabancı mahkemelerce verilmiş asli kararı, boşanmanın kesinleştiğine dair karar, Noter imzalı boşanma kararının yeminli tercümanca çevirisi. Eğer boşanan şahıs vekalet yoluyla davanın görülmesini sağlayacaksa bununla alakalı belgeyi de temin etmelidir. Davanın görülmeye başladığı zaman içerisinde vekaletini alan avukat, her ay davanın durumundan kişiyi haberdar etmelidir. Davanın kısa sürede sonuçlandırılması adına avukat, gerekli belgelerin tanzim edilmesinde ön bilgilendirmeyi, belgelerin nerelerden temin edileceğini bildirmelidir.

 

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top