Son Dakika
Almanya’da Boşandım Türkiye’de Nasıl Boşanacağım?

Almanya’da Boşandım Türkiye’de Nasıl Boşanacağım?

Almanya’da Boşandım Türkiye’de Nasıl Boşanacağım?
4 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Almanya’da boşanma işlemi gerçekleştirmiş Türk vatandaşlarının boşanma kararları milletler arası özel hukuk doğrultusunda Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu nedenle Almanya’da boşanmış gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’ye geldiklerinde hala evli olarak görünmektedir. Almanya’da boşandım Türkiye’de nasıl boşanacağım diyen vatandaşlarımızın Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası Alman Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma hükmünün Türkiye’de tanınması ve tenfizini sağlamaktadır. Almanya’da boşandım Türkiye’de nasıl boşanacağım diyen vatandaşlarımızın boşanma tanıma tenfiz davası açmaksızın Almanya’daki boşanmalarının Türkiye’de bir hükmü bulunmamaktadır. Bu nedenle Almanya’da boşanma gerçekleştirmiş kişilerin muhakkak Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir.

 

Almanya’da yaşadığı dönem içerisinde Alman mahkemelerine boşanma başvurusu yapmış ve bu mahkemelerin vermiş olduğu kararla boşanmış bireyler Türkiye’ye döndüklerinde eğer ki boşanma tanıma tenfiz davası açmamış iseler hala evli olarak görünmektedirler. Bu durum ileri de daha büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. Yapacakları her resmi işlemde evli olarak görünecektirler. Diğer yandan ileride tekrar evlenmek istemeleri durumunda resmi olarak evli göründükleri için evlenemeyeceklerdir. Bu nedenle Almanya’ boşandım Türkiye’de nasıl boşanacağım diyen kişiler boşanma tanıma tenfiz davası mutlaka açmalıdırlar.

Boşanma tanıma tenfiz davası açacak olan kişiler açısından bu sürecin en kısa sürede atlatılması için Almanya’da boşanma gerçekleştiren iki eşin de Türkiye’de farklı avukata vekalet vermesi gerekmektedir. iki eşin farklı avukatlara vekalet vermesi ve gerekli belgelerin hazırlanması durumunda boşanma tanıma tenfiz davası en erken 1 hafta en geç 3 ay içerisinde neticelenebilirken, eşlerin avukat tutmaması ve gerekli belgelerin hazırlanmaması durumunda dava yıllar sürebilmektedir. Özellikle ülkemizdeki dava süreleri göz önüne alındığın tutulacak olan boşanma tanıma tenfiz avukatı bireylerin mutlak yararına olacaktır.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında önemli olan bir diğer husus ise gerekli belgelerin yurtdışından gelmesi beklenmeden bireyler tarafından hazırlanmasıdır. Boşanma tanıma tenfiz davası belgelerinin yurtdışından gelmesi aylarca sürebileceğinden bireylerin en kısa sürede Almanya’da Boşanma işlemlerinin tanınması adına bu belgeleri kendileri hazırlayarak ve boşanma tanıma tenfiz avukatı tutarak davayı açmaları önerilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. iyi günler.Ben almanyada yasiyorum.alman bir bayanla evlenip ayrildim.evliligimi türkiyeye bildirmedim.türkiyede nüfusta bekar görünüyorum.simdi azerbaycanda yasayan azerbaycan vatandasi bir bayanla evlenmek ve onu almanyaya getirmek istiyorum.eski evliligimi türkiyeye bildirip sonrasinda bosanma kararini tanitmalimiyim.türkiyeye hicbir bildirimde bulunmadan evlilik yapmamda bir sakinca varmi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top