Son Dakika
Aldatma Nedeni İle Boşanma
Aldatma Nedeni İle Boşanma

Aldatma Nedeni İle Boşanma

Aldatma Nedeni İle Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik, ömür boyu beraberlik ve paylaşmayı öngören bir yapıdır. Bu yapı cemiyetin en temel noktasını, yani aileyi oluşturmaktadır. Bu nedenle bakanlıklar nezdinde aile birlikteliklerinin korunması, ailelerin sorun ve problemlerinin halli için çalışmalar yapılmaktadır. Şayet ailevi kurumların giderek yıpranması, bozulması, aile saadetinin toplumsal değerler arasından çıkması, cemiyetinin umumuna zarar verecek sonuçların doğmasına sebep olacaktır. Ancak aile olmak kaydıyla evlilik sözleşmesi, ahdi yapa kimseler, bu sözlerine sadık kalma hususunda yaşadıkları problemlerden dolayı, boşanma nedenleri olabilecek davranışlar kanunlarla nizam içerisine alınmıştır. Bunlardan biriside 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 161. Maddesinde belirlenen zina (aldatma) bahsidir. Zina kısaca, evli olan eşin, başka biriyle ilişki içerisinde olmasıdır.

Aldatma Nedeni İle Boşanma

Boşanma sebepleri arasında zinanın yer alması, ailevi saadetin bozulması, birlikteliğin söz verilen şartlardan sapması, aldatılan tarafın duygularının istismar edilmesi gibi yıpratıcı nedenlerden dolayı yer almaktadır. Aldatma nedeni ile boşanma Türk Medeni Kanununun 161. Maddesinde şu şekilde esasa bağlanmıştır. “Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir” kanunlar tarafından aldatılan eşe sunulan hak, zina edenin kusurlu olması dolayısıyla kabul edilmektedir. Zina yapan eşten boşanma, aile birlikteliğin dayandığı güven temellerini kökten dinamitleyici bir unsur oluşturduğu için, zinaya dair herhangi bir şüphe de, davanın açılmasını sağlamaktadır. Yani aldatıldığını düşünen eş, bizzat somut delillerle bunu hakime sunamamış olsa da, şüphelerine dair delilleri mahkemeye sunması, davanın görülmesini sağlamaktadır.

Aldatma Nedeni İle Boşanma Nasıl Yapılır?

Yargıtay 2. Hukuk Dairesince verilen gerekçeli bir kararda buna şu şekilde değinilmiştir. “Eşlerden biri, diğer eşi olmadığı bir zamanda evine yabancı birini alması, meşru bir takım sebeplere dayanmadı takdirde, zinaya delalet eder” bu karar, şüphe uyandıran hareketlerin aldatmaya dayalı boşanma sebepleri arasında olmasını sağlamaktadır. Buradaki meşru bir sebebin ne olduğu konusundaki muğlak yapıyı yeniden Yargıtay bir kararla açıklık getirmiştir. Söz konusu karar şu şekildedir. “Eşi evinde olmadığı zaman doktorla evinde oturan diğer eşin durumu, zinaya kesin delalet etmez” bu karar eve gelen kimsenin meşru sebeplere bağlı kalarak orada bulunduğu kanıtlandığında, zina sebebi olmaktan düşer.

Zinayı yapan eşin kusurlu olması davanın kabul edilmesi açısından önemlidir. Buradaki kusurdan kanıt, eşin bizzat kocasını aldatmaya yönelik kendi iradesiyle hareket etmesidir. Ancak aldatan eş, tehdit, zorlama, silahlı bir cebir gibi kendi iradesi dışında zina ve aldatmaya mecbur bırakılmışsa, dava kabul edilmez.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top