Son Dakika
Aldatma İtiraf Sonucu Boşanma

Aldatma İtiraf Sonucu Boşanma

Aldatma İtiraf Sonucu Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından,aldatmanın ispatı boşanmanın gerçekleşebilmesi adına gereklidir. Aldatma itiraf yolu ile gerçekleşmiş ise bireyler aldatmayı öğrenmelerinin ardından 6 ay içerisinde boşanma davası açmalıdırlar. Aldatmanın üzerinden her halde 5 yıl geçmiş ise aldatma nedeniyle boşanma davası açılamaz. Aldatma itiraf edilmesi ile birlikte bireyler açacakları boşanma davası içerisinde itiraf edilen aldatmayı farklı şekillerde ispat edebilmektedirler.

 

Aldatmanın ispatı açısından bireyler tanık gösterebilmekle birlikte farklı argümanlar aracılığı ile de ispat mümkündür. Aldatma neticesinde boşanma davası açacak bireylerin ispat açısından kullanabilecekleri argümanlar, mesaj içeriği, whatsapp konuşmaları, internette paylaşılan fotoğraflar, otel kayıtları, kredi kartı harcamaları gibi farklılık gösterebilmektedir.

 

Aldatma itiraf ile birlikte açılacak olan boşanma davası içerisinde aldatan taraf kusurlu olmaktadır. Bu nedenle boşanma davası açacak olan taraf aldatan kişiden maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceği gibi, aldatma eyleminin gerçekleştiği 3. kişiye tazminat davası da açabilmektedir.

 

Aldatma itiraf nedeniyle boşanma davalarında tarafların anlaşamlı boşanma davası açarak en kısa sürede boşanma gerçekleştirmeleri mümkündür. Buna göre anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirmeleri gerekir.(Bakınız: Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?)

 

Anlaşmalı olarak boşanamayacak olan kişilerin açacakları boşanma davası çekişmeli olarak yürütülmektedir. Buna göre eşler çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı, maddi manevi tazminat, nafaka gibi herhangi bir konuda fikir ayrılığı yaşamaları nedeniyle açılacak olan boşanma davası çekişmeli olarak yürütülür. Bu gibi konularda bireyler hak kaybı yaşamama adına hukuki bilgi ve deneyim açısından uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası açabilirler.

 

Aldatma itiraf sonucu boşanmaya karar veren kişilerin boşanma davası açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler boşanma dilekçesi ile birlikte Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top