Son Dakika
Aldatma-Boşanma

Aldatma-Boşanma

Aldatma-Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Aldatma eylemi eşlerin evlilik birliği içerisinde birbirine olan sadakat sorumluluğunun yerine getirilmemesi anlamına gelmektedir ve eşler açısından bu durum güven sarsıcı davranış olarak nitelendirilir. Medeni kanun eşlerin boşanabilmelerini belirli şartlara bağlamaktadır. Söz konusu kanuna göre eşlerin boşanmak için kanun içerisinde belirlenmiş olan boşanma nedenlerinden birisine sahip olması gerekir. Aldatma boşanma davalarına sıklıkla konu olmaktadır ve 4721 sayılı Medeni Kanuna göre de boşanma nedeni olarak kabul edilmektedir.

Aldatma eylemi farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Aldatma eyleminin yalnızca fiziki olarak gerçekleştirilmesi ve bu şekilde kanıtlanması gerekmez. Zaten Yargıtay kararları incelendiğinde aldatmaya şüphe oluşturacak tutumların da güven sarsıcı davranış çerçevesinde değerlendirildiği görülmektedir.  Bu duruma örnek verecek olursak eşlerden birisinin meşru bir neden olmaksızın başka birisi ile görüşmesi, eşin eve başka birisini alması, internet üzerinden birisi ile sohbet etmesi, başkaları ile mesajlaşması da aldatma kapsamında değerlendirilebilmektedir.  Burada meşru sebep şu şekilde açıklanabilir; eşin işi gereği birisiyle telefonda konuşması meşru bir nedendir ya da sağlık yönünden eşin eve doktor çağırması meşru bir nedendir.

Aldatma boşanma davası açacak kişilerin boşanma davası içerisinde kusur oranını artırmaktadır. Eşini aldatan kişiler boşanma davasında daha fazla kusura sahiptirler ve bu durum boşanma davası neticesinde alınacak olan nafaka, velayet, tazminat gibi unsurları da etkilemektedir. Aldatma neticesinde açılacak olan boşanma davası içerisinde bireylerin hak kaybı yaşamamaları adına uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Özellikle son yıllarda internetin de gelişmesi ile birlikte aldatma eylemine sosyal medya zemin sağlayabilmektedir. Son yıllarda aldatma nedeniyle açılan boşanma davaları incelendiğinde bireylerin Facebook gibi sosyal ağlarda ya da çöpçatanlık sitelerinde aldatılmaya maruz kaldığı öne sürülmektedir.

Aldatmada boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları durumunda en kısa süre içerisinde boşanabilmektedirler. Boşanma avukatı  aldatma neticesinde boşanma gerçekleştirecek kişilerin bir yandan en kısa sürede boşanabilmeleri adına bir yandan da boşanma sonrası yaşayabilecekleri hak kayıplarının önüne geçilmesi adına müvekkillerine mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top