Son Dakika
Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma sonrası yoksulluk nafakası ödenebilmesi için Medeni Kanun nafaka talebinde bulunacak olan eşin, boşanmayı getiren olaylarda daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması gerektiğine hükmeder. Açılacak boşanma davalarında kusur oranları boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarına direk olarak etki eder. O yüzden aldatma nedeniyle boşanma davalarında tarafların doğru bir boşanma davası süreci yürütmeleri onların tazminat, nafaka gibi maddi sonuçlarda hak kaybı yaşamalarının önüne geçecektir.

 

Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığında aldatan eş, eşinden daha fazla kusura sahip olması nedeniyle boşanma davası sonrası yoksulluk nafakası almak mümkün değildir.

Aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmek için kanun aldatmanın öğrenilmesinden sonra 6 ay içerisinde boşanma davasının açılması gerektiğine hükmetmiştir. Bunun yanı sıra aldatmanın üzerinden 5 yıl geçmiş olması durumunda da aldatma nedeniyle boşanma davası açılamamaktadır.

Aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında aldatan eşin, bu davranışının ispatı durumunda aldatan eşe yoksulluk nafakası ödenmez. Fakat çocuğun velayetinin bu eşe verilmesi durumunda aldatan eş, iştirak nafakası alabilmektedir. Aldatan eşten boşanmada tazminat talep etmek de mümkündür. Ayrıca boşanma davasının sonuçlanmasından sonra aldatma eyleminin gerçekleştiği 3. kişiye de manevi tazminat davası açılabilir.

Aldatan eş nafaka alabilir mi diye merak eden kişiler açısından, aldatmanın dava içerisinde ispatı durumunda nafaka ödenmez. Boşanma sürecinde alınabilecek olan 3 farklı nafaka türü bulunur. Bunlardan bir tanesi de tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası boşanma davası süresince maddi anlamda zorluğa düşecek olan eşe ödenen nafaka olmaktadır. Burada boşanma davası içerisinde aldatmanın henüz kesinlik kazanmaması nedeniyle aldatan eş, tedbir nafakası talebinde bulunması durumunda hakim tedbir nafakası ödenip ödenmemesine karar verir. Aldatan eş aldatmanın boşanma davası sonuçlanması ile kesinleşeceğinden dolayı, boşanma davası kesinleşene kadar tedbir nafakası alabilmektedir.

Aldatan eş nafaka alabilir mi diye merak eden kişiler bu süreçte hak kaybı ile karşılaşmamak adına uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası açmalıdırlar. Bu noktada boşanma avukatları, müvekkillerinin sağlıklı bir boşanma süreci geçirmelerine ve yasal haklarının korunmasına yardımcı olur.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top