Son Dakika
Akıl Hastalığı Boşanma Nedeni!

Akıl Hastalığı Boşanma Nedeni!

Akıl Hastalığı Boşanma Nedeni!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yaşamımızı idame ettirebilmede en önemli varlığımız olan akıl, sıhhatli bir hayatın kazanılmasında bizlerin kılavuzudur. Ancak bazı durumlarda aklımızı kaybedebilir, aklımız zarar görebilir. Bu da, davranışlarımızın kontrol çıkmasına, çevremize bilmeden zarar vermemize, doğru ve yanlışı temyiz etmede kifayetsizliğe sebep olur. Aile içerisinde akıl hastası olan bir çocuk, anne ve baba için hayatı iki kat daha zor kılacaktır. Akıl durumunun eşlerden birinde meydana gelmesi durumunda hayatı kendimize zor kılmamak adına boşanma yolunu seçebiliriz. Bu hakkı 4671 sayılı Türk Medeni Kanununun 165. Maddesi eşlere tanımaktadır. Eşlerden birinin akıl hastası olması boşanma nedenleri arasında kanunlarda yerini almış olsa da, bazı şartlara bağlı kılınmıştır.
Öncelikle akıl hastalığı boşanma nedeni olarak hakimce kabul edilmesi için resmi bir kurumun raporu gerekmektedir. Bu raporda söz konusu akıl hastalığının derman bulunamayacak bir süreci kapsadığı, ileşme durumunun mümkün olmadığı yer almalıdır. Eğer akıl hastası olan eşten boşanma isteği, akıl hastası olan eşin durumunun ileride şifa bulacağına rağmen gerçekleşiyorsa, şartların tahakkuk etmemesinden dolayı dava kabul edilmemektedir. Akıl hastalığı boşanma nedeninden biricisi eşin yakalandığı akıl hastalığının çaresi olmadığının kanıtlanmış olmasının yanında ikinci olarak, akıl hastası olan eşin bu durumundan maddi ve manevi zararların görülmüş olması da, boşanmak için sebep teşkil edecektir.
Akıl hastalıkları türlerinden herhangi birisi yukarıda ki şartların tahakkuk etmesi halinde boşanma sebebi sayılacağı gibi, eşin şizofreni, paranoyak gibi iyileşmesi zor psikolojik rahatsızlıklara müptela olması da boşanma sebepleri arasında sayılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken hususların toparlamak gerekirse, ilk olarak, hastalığın şifasının mümkün olmadığının raporla mahkemeye sunulması, diğer ikinci bir temel sebep olarak da, akıl hastası olan eşten dolayı maddi ve manevi bir takım zararların yaşanmış olmasıdır.
Akıl hastası olan kimseyi dava açılması halinde velisi veya vasisi temsil etmektedir. Boşanmanın şartları tahakkuk ettiği zaman ikamet edilen muhitteki mahkemeye, başvurulabilir. Davanın görülme usulü şu şekilde işler: Nüfus kaydı getirilir. Davalıya vasi tayin edilmemişse bu belirlenir. Davanın şatlarından olan akıl hastalığının iyeleşemez olduğuna dair rapor incelenir. Birden çok rapor varsa, birisinin iyeleşebilir dediği hasta, diğer raporda iyileşemez deniyorsa, bu çelişkiden doğan sorun adli tıpça çözülür. Müşterek olan yaşamın bozulması ve yıpranması adına hakim kişilerin durumlarını inceler.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top