Son Dakika
Aile Konutu Şerhi Nedir Nasıl Konulur?
Aile Konutu Şerhi

Aile Konutu Şerhi Nedir Nasıl Konulur?

Aile Konutu Şerhi Nedir Nasıl Konulur?
4 votes, 3.25 avg. rating (68% score)

Aile konutu kavramı, evlilik içerisinde eşlerin birlikte oturdukları, yaşamsal faaliyetlerini birlikte sürdürdükleri ortak konutu ifade etmektedir. Herhangi bir evin aile konutu olarak sayılabilmesi için evliliğin bu konutta devam ediyor olması ve eşlerin sürekli bir şekilde burada ikamet ediyor olması gerekir. Bu noktada süreklilik arz etmesi nedeniyle yazlık, yayla evi, dağ evi, çiftlik.. gibi konutlar aile konutu kapsamında değildir. Aile Konutu nedir diye merak edenler açısından ortak hayatın sürdürülmesi amacıyla eşlerin birlikte yaşadıkları yere aile konutu adı verilir.

 

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu şerhi, aile konutuna sahip olan eşlerden birisinin bu konut üzerindeki tasarruflarını sınırlayan bir şerh olmaktadır. Medeni Kanun evlilik birliği içerisinde eşlerden birisinin diğer eşin rızası olmadan aile konutu üzerinde tasarruf yapamayacağını ifade eder. Yani eşlerden birisinin rızası olmadan aile konutunun satışı, aile konutunun kiraya verilmesi, aile konutunun devri, kira sözleşmesinin iptali… gibi durumlar ile karşılaşılmaması için aile konutu şerhi konulması gerekir. Aile konutu şerhi bir anlamda eşlerin birlikte yaşadıkları yerin resmi olarak bildirilmesidir.

Aile konutu şerhi konulması, eşlerden birisinin aile konutunu satması, kiras sözleşmesini iptal etmesi, aile konutunu kapatması gibi durumların önüne geçilmesi ve diğer eşin mağduriyet yaşamamasını sağlamaktadır. Özellikle boşanma sürecinde eşlerden birisinin mal kaçırması durumunu önlemek için önemli bir adıma olan aile konutu şerhi mutlaka konulmalıdır.

 

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur?

Taşınmazın sahibi olmayan eş, aile konutu şerhi çıkarırken diğer eşten izin almaya ya da diğer eşin rızasına gerek görmeden kendisi de bu şerhi koydurabilir. Aile konutu şerhi nasıl konulur diye merak eden bireylerin bu işlemi muhtardan alacakları bir belge ile tapuda yapmaları mümkündür. Ancak aile konutu olup olmadığı hususunda bir anlaşmazlık var ise taraflar, şerhin verilmesini hakimden talep edebilirler.

Aile konut şerhi nasıl konulur diyen kişiler, evlilik cüzdanları ve muhtardan alacakları yerleşim yeri belgesi ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekir. Burada muhtardan alınması gereken evrak evin aile konutu olduğunu belgelemelidir. Bireyler bu iki evrak ile birlikte Tapu sicil müdürlüğüne giderek bu belgeleri ibraz edip aile konutu şerhi konulmasını sağlayabilirler.

 

Aile Konutu Şerhi Ne İşe yarar?

Aile konutu şerhi, ikamet edilen taşınmazın aile konutu olduğunu açıklayıcı özelliktedir. Bu şerh ile birlikte üçüncü kişiler konutun aileye ait olduğu bilgisini görebilirler. Burada aile konutu şerhi konulmasının amacı, eşlerden birisinin rızası olmadan evin satışı gibi mağduriyet yaşatabilecek hususların önüne geçmektir. Bu şerh sayesinde evin tapuda satış aşamasında aile konutu olduğu görülür ve tapu memuru diğer eşin rızası olmadan evin satışını gerçekleştirmez. Böylelikle boşanma sürecinde mal kaçırma gibi bir davranış da engellenmiş olacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top