Son Dakika
Aile İçi Şiddet Nedeniyle Boşanma
Aile içi şiddet nedeniyle boşanma

Aile İçi Şiddet Nedeniyle Boşanma

Aile İçi Şiddet Nedeniyle Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

 

Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirine olan tutum ve davranışları boşanmaya neden olabilmektedir. Boşanma gerçekleştirilebilmesi için haklı boşanma sebepleri ortaya konulmalıdır. Medeni Kanun hangi durumların haklı boşanma sebepleri arasında yer aldığına hükmetmiştir. Buna göre aile içi şiddet nedeniyle boşanma davası açılabilir. Aile içi şiddet davranışı farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin eşlerden birisinin diğer eşe fiziksel şiddet uygulaması şeklinde ortaya çıkabileceği gibi, eşlerden birisinin diğer eşe duygusal (psikolojik) şiddet uygulaması da görülebilmektedir.

 

Aile içi şiddet nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin, öne sürdükleri boşanma sebepleri ile ilgili olarak ispat yükümlülükleri bulunmaktadır. Yani şiddete maruz kalmış kişi bu şiddeti tanık beyanları, hastane raporları, suç duyurusu… gibi argümanlarla kanıtlamak zorundadır.

 

Aile içi şiddet nedeniyle boşanma davası açacak kişiler bu süreçte hakimden aile içi şiddetin önüne geçilebilmesi için önleyici tedbir kararı vermesini talep edebilmektedirler.

 

Aile İçi Şiddet Nedeniyle Boşanma Davalarında Önleyici Tedbirler

 

  • Şiddet mağduru bireyin korunması adına tehdit, hakaret, aşağılama, küçük düşürme gibi davranışların sergilenmesinin engellenmesi
  • Birlikte ikamet edilen evden şiddet uygulayan kişinin uzaklaştırılması ve şiddet mağduru bireye evin tahsis edilmesi
  • Şiddet mağduru bireyin okul, iş yeri, konutu … gibi yerlere şiddet uygulayan kişinin yaklaşmaması
  • Kimi durumlarda şiddet eylemini gösteren kişinin, mağdurun ailesine, tanıklarına ve çocuğa yaklaşmasının engellenmesi
  • Şiddet mağduru bireyin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermesinin engellenmesi
  • Şiddet mağduru birey ile iletişim araçları aracılığı ile rahatsız edilmesinin engellenmesi
  • Şiddet uygulayan kişinin silah taşıması gereken bir kamu görevi var ise zimmetindeki silahın kuruma teslim edilmesi
  • şiddet uygulayan kişinin alkol veya madde bağımlılığı var ise buna ilişkin tedavi görmesi
  • Şiddet uygulayan kişi evin geçimini sağlıyor ise aile içi şiddet nedeniyle boşanma davası açan kişinin tedbir nafakası alması

 

 

Aile içi şiddet nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu hususta hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yürütmesi süreci sağlıklı bir şekilde atlatmasına olanak sağlamaktadır. Bu süreçte birey açacağı boşanma davasında çocuğun velayeti, nafaka, tazminat gibi yasal haklarında bir kayıp ile karşılaşılmaması adına etkili bir savunma ve ispat yapmalıdır. Bu noktada alınacak hukuki destek bireylere mutlak fayda sağlayacaktır. O yüzden uzman bir boşanma avukatı ile bireylerin aile içi şiddet nedeniyle boşanma davası açmaları önerilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top